Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
3974
Rośliny – Opisy

Callisia – smużyna

Nazwa botaniczna: Callisia, rodzaj liczy 16 gatunków

Rodzina

Komelinowate (Commelinaceae)

Wielkość

Osiąga wysokość do 60 cm

Wygląd

Bylina o pędach płożących się lub wzniesionych i małych, listki drobne w biało zielone prążki. Jest rośliną płożącą, a jej pędy osiągają ponad 1,5 m długości.

Gatunki

  • Callisia elegans
  • Callisia fragrans
  • Callisia repens

Występowanie

Występuje od Meksyku po południową Brazylię. Można ją spotkać na obrzeżach tropikalnych lasów, często porasta strome brzegi rzek.

Informacje dodatkowe

W miejscu, gdzie dotykają one ziemi, błyskawicznie wypuszczają korzenie i tworzą odrosty. W krajach, w których nie ma mroźnych zim, często sadzi się ją na rabatach jako szybko rosnącą roślinę okrywową. Nie na darmo nosi dumną nazwę Callisia, pochodzącą od greckiego słowa kallos – piękny. Ma również polska nazwę – smużyna rozesłana, ale w użyciu jest tylko spolszczona nazwa łacińska. Roślina ta jest blisko spokrewniona z trzykrotką, należy bowiem do tej samej rodziny, do niedawna zaliczana była do rodzaju Setcreasea, ale od czasu zmiany klasyfikacji wyodrębniono ją jako oddzielny rodzaj.

Przeczytaj też  Egeria densa - moczarka argentyńska

Zastosowanie

Terrarium wilgotne, może być również stepowe.

Hodowla

Callisia doskonale rośnie zarówno w półcieniu, jak i na słońcu i jest wdzięczną i łatwą w uprawie rośliną doniczkową, a przy tym bardzo dekoracyjną. Obficie podlewamy miękką, letnią wodą i zraszamy, długie pędy skracamy. Do uprawy tego gatunku najlepsza jest mieszanka ziemi do kwiatów, gruboziarnistego piasku, perlitu lub żwiru w proporcji 2:1:1.

Stanowisko

Od jasnego do półcienistego, ciepłe, przy czym odmiany o liściach wielobarwnych powinny mieć zawsze więcej światła niż odmiany o liściach zielonych.

Rozmnażanie

Z sadzonek pod czepkiem z folii.

Nawożenie

Od kwietnia do września nawozimy co tydzień.

Opracowanie

Na podstawie własnych doświadczeń i literatury

  • D. Longman „Pielęgnowanie roślin pokojowych”

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu