Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
3624
Rośliny – Opisy

Guzmania – guzmania

Nazwa botaniczna: Guzmania, 90 gatunków. Nazwa rośliny pochodzi od nazwiska A.Guzmana, hiszpańskiego naturalisty i kolekcjonera roślin.

Rodzina:

Ananasowate (Bromeliaceae)

Wielkość

Zależy od gatunku, ale zazwyczaj wysokość to 30-38 cm z kwiatostanem, zaś średnica 25 cm.

Wygląd

Atrakcyjna roślina, średniej wielkości tworząca przykwiatki otaczające drobne kwiaty. Przykwiatki są w kształcie gwiazdy koloru jasno pomarańczowego lub czerwonego. Właściwe kwiaty są zazwyczaj koloru białego lub zielonego i szybko giną. Jej liście są jasnozielone, bardzo ładnie prezentuje się przytwierdzona w kawałek kory lub ciekawego korzenia.

Występowanie

Głównie Indie zachodnie oraz południowo-zachodnia Ameryka Południowa.

Zastosowanie

Roślina nadaje się do zbiorników bagiennych jak i mniej wilgotnych, ponieważ trzeba ja często zraszać.

Hodowla

Roślina prosta w hodowli jak wszystkie ananasowate, rośnie dobrze przy minimum pielęgnacji. Należy ją podlewać 2-3 razy w tygodniu i zraszać nawet codziennie, jeśli jest ciepło. Co ciekawe Guzmania asymiluje wilgoć również z powietrza (podobnie jak Tillandsie) oraz maskuje chlorofil przy znacznym naświetleniu ( liście wybarwiają się na czerwono ).

Przeczytaj też  Pteris - orliczka

Stanowisko

Roślina ta wytrzymuje różne warunki, z wyjątkiem zimnych przeciągów. Lubią stanowiska dobrze naświetlone (ładnie wybarwiające liście przyozdobią każde terrarium).

Rozmnażanie

Z odrostów które tworzą się wokół kwitnącej rośliny matecznej. Najlepsza pora to wiosna, mnożarka nie jest konieczna, spokojnie przyjmują się w warunkach pokojowych.

 

Opracowanie i źródła informacji

Fabian

Opracowanie na podstawie:

  • David Longman „Pielęgnowanie roślin pokojowych”ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu