Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
4499
Rośliny – Opisy

Cryptanthus – skrytokwiat

Nazwa botaniczna: Cryptanthus bivittatus

Rodzina

Ananasowate (Bromeliaceae)

Wielkość

Rozetka liści do 7 cm, generalnie jest to nieduża roślina dzięki temu nadaje się do terrarium z np. gekonami płaczącymi (Lepidodactylus lugubris).

Wygląd

Listki podłużne najczęściej w paski koloru żółto-zielonego, karbowane.Bromelie naziemne tworzą murawę w suchych regionach swojej ojczyzny. Kwiaty są niepozorne, za to tym bardziej zwracają uwagę rozetki liści o bardzo pięknym zabarwieniu i rysunku. Po kwitnieniu rozetka obumiera, ale przedtem przez liczne odrosty korzeniowe zapewnia przedłużenie istnienia gatunku.

Występowanie

Ameryka Południowa

Informacje dodatkowe

Roślina zawdzięcza swoją nazwę kwiatowi skrytemu głęboko w rozecie utworzonej przez liście (grecki krypto – ukrywać, anthos – kwiat). Wynagradzają to piękne, barwne liście, długości 8-20 cm u odmian dostępnych w handlu.

Zastosowanie

Jako podszycie do terrarium wilgotnego. Świetnie komponuje się z roślinami typu yucca, dracaena, aechmea czy philodendron (ukryta w cieniu ich liści pięknie się rozwija).

Przeczytaj też  Sanseveria - sanseweria

Hodowla

Dość łatwa. Utrzymujemy lekką wilgotność podłoża podlewając miękką wodą. Często zraszamy. Dbamy o dobry drenaż. Przy zbyt suchym powietrzu mogą pojawić się przędziorki i białe muszki.

W przeciwieństwie do większości bromelii skrytokwiat zapuszcza korzenie w ziemi. Chociaż od czasu do czasu oferowany w handlu jako epifit rosnący na kawałku drewna, to tego typu uprawa na dłuższą metę nie zdaje egzaminu. O wiele lepiej czuje się w dużym pojemniku z ziemią.

Stanowisko

Jasne lub półcieniste, zarówno latem,jak i zimą ciepłe (20-22°C).

Rozmnażanie

Z młodych roślinek powstających w kątach liści u podstawy rośliny.

Nawożenie

Co dwa tygodnie słabo nawozimy. Stosujemy pałeczki lub granulki nawozowe które stopniowo uwalniają nawóz. Dzięki temu nie przenawozimy rośliny.

 

Na podstawie własnych doświadczeń i literatury

  • H. Heitz i A.Kogel „200 najpiekniejszych roślin doniczkowych”
  • H. Heitz „Rosliny doniczkowe”ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu