Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
2942
Rośliny – Opisy

Chamaerops humilis – palma karłowa

Nazwa botaniczna: Chamaerops humilis

Rodzina: Arekowce (Arecaceae)

Wielkość: W przyrodzie osiąga wzrost 3m, a rośliny o jednym pniu nawet do 5(!).W hodowlach dorasta do 1,5 m. Wykształca ona przeważnie więcej niż jeden pień i dlatego robi wrażenie krzewu.

Wygląd: Niskie palmy o szerokich wachlarzowatych liściach, które wyrastają z wierzchołka palmy. Często tworzą kilka pni, czasami tylko jeden. Ogonki liści uzbrojone są w zakrzywione, jasne kolce. Zbudowane są one ze sztywnych segmentów w kształcie szabli o rozdwojonych końcach.

Występowanie: Południowe wybrzeża Hiszpanii, Francji oraz północnej Afryki, basen Morza Śródziemnego.

Informacje dodatkowe: Jest to jedyny rdzenny europejski gatunek palmy. Są to bardzo dekoracyjne roślinny o orientalnym wyglądzie.

Zastosowanie: Terrarium o stopniu wilgotności 60-80%. Świetnie się nada do większych jaszczurek (np. anolisy, felsumy). Jej liście będą doskonałym miejscem do wygrzewania się jak i również świetną kryjówką. Dając dużo cienia w terrarium zapewni kontrast i różnicę temperatur.

Hodowla: Ciepłe, światło rozproszone, spryskiwanie i podlewanie umiarkowane, ale najlepiej jakby podłoże cały czas było lekko wilgotne (jeśli chcemy zimować roślinę, musimy w lecie podlewać obficie, w zimie natomiast wstawić do jasnego, chłodnego pomieszczenia i w żadnym wypadku nie podlewać!). Latem poleca się wystawianie roślin na zewnątrz w zacienionym miejscu. Nawet w najlepszych warunkach mogą wystąpić mszyce (niezmiernie rzadko). W razie konieczności przesadzamy do ziemi standardowej z domieszką piasku i małych kamyczków (stosunek 4:1:1). Przy zbyt ciepłym zimowaniu mogą wystąpić mszyce z kolei przy nadmiarze wilgoci może wystąpić zgnilizna korzeniowa.

Przeczytaj też  Fuchsia - fuksja

Rozmnażanie: Z nasion lub poprzez odłączenie pędów (sugerowany wysiew).

Opracowanie i źródła informacji

Na podstawie własnych doświadczeń i literatury

  • John Brookes „Wielka Księga Kwiatów – sztuka kompozycji i pielęgnowania”ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu