Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
3175
Rośliny – Opisy

Pilea – pilea

 

Nazwa botaniczna

Pilea, ok. 200 gatunków

Rodzina

Pokrzywowate (Urticaceae)

Wielkość

Średnio osiągają 20-30 cm, ale przy zbyt słabym świetle mogą się wyciągnąć znacznie wyżej. W ciągu roku mogą podwoić lub nawet potroić swoją wielkość.

Wygląd

Pilea jest to niewysoka bylinka o zielnych, cienkich pędach na których wyrastają eliptyczne lub jajowate liście z wyraźnie zaznaczonym nerwem głównym, wszystkie gatunki mają liście z drobnymi wypukleniami dzięki czemu wyglądają znacznie ciekawiej.

Gatunki/odmiany

  • Pilea peruwiańska (Pilea spruceana), pochodzi z Peru i Brazylii i jest jedną z najładniejszych roślin doniczkowych. Dorasta do 15-20 cm. Jej liście (długości do 8 cm i szerokości 2,5-3 cm) są pokryte włoskami. Dzięki podziemnym rozłogom bardzo szybko się rozrasta. Uprawia się kilka odmian tego gatunku.
  • Pilea grubolistna (Pilea crassifolia), występuje na Jamajce; dorasta do wysokości 50 cm i dobrze się krzewi. Liście, długości do 13 cm i szerokości do 4 cm, są pokryte wypukłościami przypominającymi pęcherzyki, co sprawia, że wydają się dość grube (stąd nazwa). Ma bardzo drobne różowe kwiaty które pojawiają się prawie przez cały rok. W mieszkaniu roślina ta musi być często przycinana i odmładzana, a przy niedostatku światła szybko traci ładne wybarwienie.
  • Pilea Cadiera(Pilea cadierei), gatunek ten pochodzi z Półwyspu Indochińskiego i należy do najczęściej uprawianych. W warunkach naturalnych jest krzewinką dorastającą do wysokości 40 cm. Liście są nieowłosione, długości 8-12 cm i szerokości do 5 cm, z wierzchu wzorzyste, od spodu jasnozielone. Gatunek ten w mieszkaniu kwitnie rzadko, a kwiaty ma niepozorne, biało-zielone.
  • Pilea Mollisa (Pilea mollisi), ma drobne zielonkawe liście kształtem przypominające pokrzywkę (Coleus), jej odmiana „Monn Valley” jest zielona z ciemnym zabarwieniem wokół nerwów.
Przeczytaj też  Dracaena - dracena

Występowanie

Obszary okołorównikowe całego świata z wyjątkiem Australii.

Informacje dodatkowe

Pileje rozrastają się dość szybko dzięki podziemnym pędom, jest to łatwa w hodowli i rozmnażaniu roślinka, idealna do terrariów tropikalnych.

Zastosowanie

Terrarium tropikalne. Ze względu na różnorodność rodzaju można utworzyć całą łączkę tych roślin w terrarium, obok poustawiać kamienie, jakiś łukowaty korzeń, w sąsiedztwie posadzić np. zamiokulkasa bądź trochę wysoką dracenę i efekt murowany. Te małe roślinki nie mają zbytnio dużego zastosowania, mogą jedynie służyć jako kryjówka dla drobnych żyjątek typu drzewołazy, młode traszki czy kumaki.

Stanowisko

Aby dobrze rosły i nie wyciągały się potrzebują miejsca jasnego, ciepłego o wysokiej wilgotności powietrza. Gleba powinna być ciepła, żyzna, lekka i średnio wilgotna, w zbyt mokrej gniją jej pędy i masowo gubi liście. Jeśli terrarium jest zbyt chłodne (temperatura poniżej 18°C) liście zaczynają czernieć i roślina powoli zamiera.

Hodowla

Pileę podlewamy wtedy, gdy ziemia zacznie lekko wysychać, należy uważać aby nie zalać naszej podopiecznej, co dwa tygodnie stosujemy nawóz dla roślin liściastych bądź dajemy pałeczki. Gdy zbytnio się rozrośnie przycinamy jej pędy do wysokości 5-8cm, a ze ściętych części robimy sadzonki. Co jakiś czas uszykujemy wierzchołki pędów dzięki czemu roślina lepiej się rozkrzewi.

Rozmnażanie

Rozmnażanie jest bardzo łatwe, najłatwiejszym sposobem jest podział, albo zrobienie sadzonek ze ściętych pędów, sadzonki te wsadzamy bezpośrednio do gleby w terrarium gdzie w szybkim czasie utworzą gęsty busz.

Opracowanie

Na podstawie własnych doświadczeń i literatury

  • H. Heitz „Rośliny doniczkowe”
  • D. Longman „pielegnowanie roślin pokojowych”

 ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu