Artykuł w kategoriach: Heteroscodra, Ptaszniki – Opisy

Heteroscodra maculata


Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...

Heteroscodra maculata – ptasznik

Heteroscodra maculata to bardzo szybk pająk i często próbuje kąsać. Jak większość afrykańskich ptaszników, również Heteroscodra maculata dysponuje silnym jadem.


Systematyka

Królestwo – Animalia
Podkrólestwo – Eumetazoa
Typ – Arthropoda
Podtyp – Chelicerata
Gromada Arachnida
Rząd Araneae
Podrząd – Mygalomorphae
Rodzina Theraphosidae
Podrodzina – Stromatopelminae
Rodzaj – Heteroscodra
Gatunek – Heteroscodra maculata (Pocock, 1899)

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Togo starburst Tarantula.

Wygląd

W ubarwieniu dorosłej samicy dominuje kolor szary. Na karapaksie widnieje ornament w kształcie gwiazdy. Ma silne, grube odnóża o szaro-brązowym kolorze. Na szarym odwłoku znajdują się czarne kropki. Ubarwienie dorosłego samca jest jasnobrązowe, miejscami wpadające w zieleń. Osiągają 6 cm długości ciała, przy około 15 cm rozstawu odnóży. W odpowiednich warunkach mogą żyć nawet 15 lat. Są to zwierzęta aktywne przede wszystkim w nocy.

Występowanie

Występuje na terenach zachodniej i centralnej Afryki. Żyją wśród drzew i krzaków, budując nory wśród gęstych liści lub w dziuplach – często tuż nad ziemią.

Terrarium

Dla dorosłych osobników tego gatunku zalecane jest terrarium o wymiarach 20x20x35cm. Młode pajączki możemy trzymać w pojemniczkach po kliszy, pojemnikach na mocz, pojemnikach na sałatki lub w niedużych faunariach – wraz ze wzrostem ptasznika, należy zmieniać terrarium na większe. Na dno terrarium usypujemy niedużą warstwę podłoża, które może być stanowione przez torf lub włókno kokosowe. Niektórzy stosują również mieszankę tych składników z domieszką wermikulitu – który dobrze chłonie wodę i pomaga utrzymać odpowiednią wilgotność w terrarium. W terrarium należy umieścić kawałek kory, konar lub gałęzie, na których pająk będzie mógł sporządzić swą pajęczynową kryjówkę. Możemy również wstawić do niego niedużą miseczkę z wodą która również pomoże utrzymać odpowiednią wilgotność w terrarium, jak i uchroni naszego podopiecznego przed ewentualnym przesuszeniem. U pająków nie trzeba stosować oświetlenia. Możemy jednak zamontować w terrarium czerwoną żarówkę która pomoże utrzymać odpowiednią temperaturę, oraz pozwoli na nocne obserwacje zwierzęcia – bowiem ptaszniki nie widzą czerwonego światła.

Temperatura

Temperatura za dnia powinna wynosić nawet 30°C, natomiast nocą spadać do 22°C.

Wilgotność

Wilgotność wysoka – nie powinna spadać poniżej poziomu 75%, a powinna utrzymywać się około 80-85%. Heteroscodra maculata mogą odżywiać się wszelkimi owadami – między innymi świerszczami, karaczanami, szarańczami, drewnojadami, mącznikami, larwami much. Gatunki nadrzewne uwielbiają latające owady, takie jak np. muchy i motyle. Zaleca się aby podawany pokarm nie był większy od odwłoka pająka.

Rozmnażanie

Samiec po ostatniej wylince posiada na pierwszej parze odnóży haczyki i narządy kopulacyjne na nogogłaszczkach. Gdy mamy już dorosłą samice i dorosłego samca możemy przystąpić do dopuszczania, najlepiej jest zostawić samca na około dwa tygodnie w terrarium samicy, samica zazwyczaj nie jest agresywna wobec samca chociaż zdarzają się wyjątki. Samica składa kokon przeważnie po upływie od 4 do 8 tyg., który zawsze wplata w ściankę terrarium. Samica może złożyć więcej niż jeden kokon podczas wylinki, w kokonie przeważnie bywa od 200 do 300 jaj. Po upływie około 4 tyg w kokonie pojawiają się nimfy I które w przeciągu 2 tyg przechodzą wylinkę na NII. Młode pajączki L1 przejawiają spory kanibalizm dlatego najlepiej będzie gdy je porozdzielamy.

Uwagi

Zupełnie nie nadają się dla początkujących hodowców, a wręcz przeciwnie – mogą je hodować wyłącznie bardzo doświadczone osoby.


 

Opracowanie i źródła informacji

Opracował Akadiusz Guzanek – newneo

Źródła:
www.sea.unep-wcmc.org
www.spidy.goliathus.com
www.exoticfauna.com
www.pbonline.at
www.arachnophilia.de
oraz własne doświadczenia.

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu