Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
2496
Początkujący, Jaszczurki – Artykuły

Warany – pytania

7. Jak podawać martwy pokarm waranom?

Z tym nie powinno być najmniejszego problemu, warany to padlinożercy, zjedzą martwego gryzonia (jeżeli go nie zaciekawi chwyć pokarm w pesetę i pobudź jego instynkt), kawałki z piersi kurczaka lub innego mięsa (nie wolno podawać przyprawionego, oraz nie powinna być to stała karma, podstawą są gryzonie!), jajka ze skorupką lub rozbite do miski, posypane wapnem bądź witaminami. Warany pożerają pokarm w dużych kawałkach bądź w całości dzięki skierowanym ku tyłowi zębom. Warany przeważnie nie jedzą pokarmu zbyt dużych rozmiarów, lecz jeśli się to zdarzy, to chwilę po zjedzeniu, pokarm zostaje zwymiotowany. Wpływa to negatywnie na zdrowie waranów, ponieważ istnieje ryzyko podrażnienia żołądka przez kwasy. Kwasy są naturalną zawartością żołądka waranów więc raczej go nie uszkodzą, natomiast uszkodzą śluzówkę przełyku i pyska warana. Pazury i zęby ofiary mogą uszkodzić przewód pokarmowy gada, ale niebezpieczniejsza jest sztywna sierść ofiary wbijająca się w delikatną ścianę przełyku i pyska. Dorosłe osobniki powinny jeść sporo myszy, małych szczurów i chomików (powinniśmy unikać świnek morskich, ponieważ są one zbyt grube, a ich bujne owłosienie tylko utrudnia konsumpcje). Warany to padlinożercy dlatego też mogą też przyjmować martwy pokarm, jeżeli karmisz go mrożonym pokarmem, to upewnij się, ze jest on całkowicie rozmrożony. Dorosłym waranom można również podać jajka przepiórcze i kurze jaja (większym osobnikom). Ze względów bezpieczeństwa, podawaj waranowi pokarm, trzymając go w szczypcach. Dorosłe warany powinniśmy karmić raz/dwa razy w tygodniu, dieta warana powinna być jak najbardziej urozmaicona. Oprócz stałej diety (owady za młodu, gryzonie w dorosłości) można podawać także plasterki fileta z kurczaka, plasterki mięsa wołowego, filety rybne, jednak to powinien być tylko dodatek do diety warana, podstawą powinny być gryzonie!

Przeczytaj też  Jaki pierwszy płaz?


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Jedno przemyślenie na temat Warany – pytania

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu