Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
2496
Początkujący, Jaszczurki – Artykuły

Warany – pytania

16. Jak oswoić warana?

Co do możliwości oswajania to jest dość dobrze opracowana cała metodyka do tego procesu, gdyż w przypadku większych gatunków bywa to koniecznością, ze względów bezpieczeństwa czy potrzeb związanych np. z badaniem weterynaryjnym. Bywają przypadki pełnego oswajania, gdzie warany chodzą po mieszkaniu czy nawet śpią w łóżku. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że jest to zwierzę dzikie i w wypadku stresu może zaatakować i nawet małe gatunki mogą dotkliwie pokaleczyć. Nie wspominając o większych gatunkach. Jako, że mamy do czynienia ze zwierzętami, jak na gady, bardzo inteligentnymi, istnieją duże różnice międzyosobnicze, dlatego często łagodność i łatwość w oswojeniu nie jest związana z gatunkiem, ale bardziej z konkretnym osobnikiem. Zdarzają się łagodne i nerwowe, niezależnie od gatunku.

Przeczytaj też  Sphenodontidae - hatteriowate, hatterie, tuatary

Niemniej jednak są gatunki mniej lub bardziej podatne na oswojenie. Do najbardziej łagodnych nalezą właśnie Warany stepowe (Varanus exanthematicus) i Warany białogardłe (Varanus albigularis) (choć tu większość osobników sprawia problemy „wychowawcze”), do spokojnych waranów też można śmiało zaliczyć Warany leśne (Varanus salvator), ale trzeba pamiętać że osiągają one spore rozmiary (nawet do 3m długości) i stanowią realne zagrożenie dla dorosłego człowieka, dlatego też nie są polecane początkującym terrarystom. Wszystko zależy od codziennych kontaktów z waranem i od oswajania ich od małego. Bardzo ważna rzecz – nigdy nie należy kupować warana z myślą, że go oswoimy. Przypadki pełnego oswojenia, choć bardzo rzadko, zdarzają się wyjątkowo. Należy więc założyć, że warana nie uda nam się oswoić tak, jak byśmy chcieli, pomimo naszych starań.ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Jedno przemyślenie na temat Warany – pytania

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu