Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
2496
Początkujący, Jaszczurki – Artykuły

Warany – pytania

19. Jak zarejestrować i czy muszę rejestrować warana?

Mianowicie jeśli nasz podopieczny znajduje się na liście CITES (A,B,C) to powinien być zgłoszony do rejestracji w starostwie powiatowym! Czas zarejestrowania zwierzaka jest ograniczony do 14 dni od daty nabycia gada!
Zgłaszamy gada w następujący sposób:
Idziemy do starostwa powiatowego, mówimy, że chcemy zarejestrować zwierzę, które jest objęte konwencją Waszyngtońską, my musimy go tylko zgłosić do rejestru, a jak sprawa zostanie rozpatrzona to już nie powinno nas interesować, ponieważ nasz obywatelski obowiązek (zgłoszenie do rejestru) wypełniliśmy – reszta nas nie interesuje, niestety wiedza naszych urzędników na temat CITES jest bardzo uboga, w niektórych rejonach mogą nie chcieć zarejestrować gada, wręcz się zdziwią, że coś takiego jak konwencja Waszyngtońska istnieje! Rejestracji dokonujemy na podstawie papierów, które powinniśmy dostać przy zakupie zwierzęcia (papiery z numerem rejestracyjnym, pozwolenie na import, dane nowego właściciela i hodowcy/importera/sklepu od którego nabyliśmy warana). W przypadku gdy waran pochodzi z hodowli powinniśmy dostać stosowne dokumenty potwierdzające ten fakt (świadectwo o urodzeniu w niewoli wystawione przez weterynarza, papiery do rejestracji). Często słyszy się przy sprzedaży, że warany oferowane pochodzą z hodowli, jednak gdy przychodzi „co do czego” okazuje się, że osoba sprzedająca zwierze nie ma świadectwa urodzenia gada w niewoli (często te warany CB są „naciągane”, zawsze szybciej sprzedaje się ten „rzadki osobnik z hodowli”).

Przeczytaj też  Genetyka - podstawy dziedziczenia na podstawie gekona lamparciego


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Jedno przemyślenie na temat Warany – pytania

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu