Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
1421
Cephalotus follicularis - cefalotus bukłakowaty Początkujący, Rośliny owadożerne – Artykuły

Rośliny owadożerne – pytania

Co mam zrobić, gdy chcę wprowadzić rośliny owadożerne w stan spoczynku, ale nie mam jasnego, nieogrzewanego pomieszczenia?

Masz 4 możliwości:

  • poznać kogoś, kto ma takie pomieszczenie;
  • zakręcić kaloryfery w jednym pokoju (działa tylko wtedy, gdy ma się tych pokoi dużo);
  • zrobić zimną „foliówkę”. Potrzebujemy do tego taśmę klejącą, duży kawałek niezbyt cienkiej folii, kawałek styropianu. Górną część folii przyklejamy do szyby tuż powyżej ramy. Na folię kładziemy styropian (szerokości parapetu; może być odrobinę większy). Na styropian stawiamy doniczki z roślinami, podwijamy folię i przyklejamy jej drugą stronę do górnej części okna. Pod folią będzie utrzymywała się niska temperatura. Ponieważ zależy ona od temperatury na zewnątrz, pod folią powinniśmy umieścić termometr, aby móc ją kontrolować. Metodę tą często stosują hodowcy kaktusów, ja jej jeszcze nie wypróbowywałem;
  • przechować je w lodówce. Roślinę wkładamy do foliowej torebki, szczelnie zamykamy (możemy ją dodatkowo włożyć do torebki papierowej) i wkładamy do lodówki (ale nie do zamrażarki). Wyjmujemy je wiosną (po około 3 – 4 miesiącach). Nie bójmy się, że odetniemy roślinę od światła – zapada ona w stan uśpienia i nie przeprowadza fotosyntezy. Dużo gorszym rozwiązaniem jest bardzo mała ilość światła, gdyż roślina będzie próbowała ją przeprowadzić, co jej na dobre nie wyjdzie.

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu