Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [7]
Loading...
6767
Poecilotheria, Ptaszniki – Opisy

Poecilotheria smithi

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Poecilotheria smithi – ptasznik

 

Nazewnictwo

Angielska nazwa zwyczajowa Yellowbacked Ornamental

Systematyka

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena:eukarionty (Eucaryota)
Królestwo:zwierzęta (Animalia)
Typ:stawonogi (Arthropoda)
Podtyp:szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada:pajęczaki (Arachnida)
Rząd:Pająki (Araneae)
Podrząd:Opisthothelae
Infrarząd:Mygalomorphae
Rodzina:Theraphosidae

Poecilotheria smithi (Kirk, 1996)

Występowanie

Na wolności występuje w centralnej części Sri Lanki (Kandy). Starszy synonim Poecilotheria pococki.

Biotop

 

Długość życia

Samice dożywają do 15 lat, samce umierają zazwyczaj ok. pół roku po uzyskaniu dojrzałości (po ostatniej wylince).

Wygląd

Dorosłe samice tego gatunku mierzą około 6 cm DC, a z rozpostartymi odnóżami do 15-17 cm, samce dorastają do 12-14 cm rozpiętości odnóży.

Poecilotheria smithi posiada po stronie grzbietowej ornament typowy dla rodzaju oraz wyraźne czarne zabarwienie całego ciała. Pająk jest podobny do Poecilotheria miranda, ale nie, jak się powszechnie przyjmuje, do Poecilotheria fasciata i Poecilotheria pederseni – ten gatunek można rozpoznać po specyficznym układzie pasków na przednich nogach, podobnym właśnie do P.miranda, o kolorze podchodzącym pod kremowo-biały.

Aktywność

Ten nagłowek wymaga uzupełnienia pomóż nam go zaaktualizować, z góry dziękujemy!

Zachowanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.

Można trzymać w grupach po kilka osobników jeśli pomieszczenie jest wyposażone w dostateczna ilość kryjówek oraz gdy pokarmu jest pod dostatkiem. Szybki i umiarkowanie agresywny pająk, który bardzo szybko porusza się i skacze. Jedynym sposobem obrony tych pająków są ukąszenia gdyż  nie wyczesują włosków parzących z odwłoka (jak np. Brachypelma). Zaniepokojone raczej próbują uciec, rozdrażnione przyjmują postawę obronną i próbują kąsać.

Przeczytaj też  Ceratogyrus marshalli

Jadowitość

Posiada silny jad, który może zagrażać zdrowiu w tym życiu człowieka.

Terrarium

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.

Terrarium dla dorosłego osobnika powinno mieć wymiary około 20/30/40 cm (dł./szer./wys.), najlepiej z otwieraną przednią szybą. Konieczna jest mocna wentylacja – druciane i plastikowe siatki nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż mogą zostać przegryzione – dobrze sprawdza się blacha perforowana.

Młode osobniki trzymamy w pojemnikach na mocz. Wraz ze wzrostem przekładamy je do coraz większych pojemników – istotne jest, żeby pojemniki te były zorientowane pionowo, czyli wysokość była większa od szerokości i długości. Terrarium powinno być ustawione z dala od wszelkich sprzętów elektronicznych typu komputery, głośniki, telewizor z powodu drgań, jak i głośności.

Jako podłoża używamy włókna kokosowego lub innego, dobrze trzymającego wilgoć. Powinniśmy umieścić w terrarium jakiś konar lub korzeń. Pająki te budują gniazda z pajęczyny, więc wstawianie sztucznych kryjówek jest zbędne.

Do ogrzania terrarium można użyć żarówki lub kabla grzewczego. Większość hodowców wybiera to pierwsze rozwiązanie, gdyż żarówka poza funkcją grzewczą oświetla także terrarium. Zaleca się stosowanie żarówek o mocy 15-25W. Można oczywiście zastosować mocniejsza – wszystko zależy od tego, jak daleko umieszczone jest źródło ciepła (w żadnym wypadku nie montujemy promienników – mogą być przyczyną poparzenia naszego pająka).

Żarówka może być zwykła, lecz polecane jest stosowanie żarówki barwionej – światło nie jest wtedy tak intensywne i nie powoduje ucieczki pająka do kryjówki.

Przeczytaj też  Brachypelma smithi - ptasznik czerwonokolanowy

Jeśli zdecydujemy się na użycie kabla grzewczego powinniśmy zaopatrzyć się w termostat. Sam kabel możemy zamontować pod terrarium, za jego ścianka lub wmontować go w nią (pod warunkiem, że ścianka jest izolatorem, jak np. korek). Nie powinno się umieszczać kabla bezpośrednio w terrarium. Moc kabla wybieramy w zależności od średniej temperatury w pomieszczeniu – im niższa, tym większa moc i gęstość kładzionego przewodu.

Temperatura

Temperatura w terrarium powinna wynosić 26-30°C za dnia, oraz kilka stopni mniej w nocy – ok. 20-24°C.

Wilgotność

Wilgotność należy utrzymywać na poziomie 80%, jednak nie powinno robić się tego kosztem wentylacji.

Żywienie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.

Młode karmimy wylęgiem świerszcza, młodymi karaczanami, krojonymi mącznikami oraz pinkami. Wraz ze wzrostem ptasznika podajemy coraz większy pokarm pamiętając by nie był on większy niż ciało pająka. Dorosłym osobnikom podajemy wszelkiego rodzaju bezkręgowce odpowiedniej wielkości – karaczany, świerszcze, szarańcze, drewnojady. Trzeba pamiętać, ze jako ptaszniki nadrzewne, preferują ruchliwy pokarm – najlepiej latający np. szarańcze. Można podawać także samodzielnie złapane owady. Odławiać je należy w miejscach gdzie nie są one narażone na działanie spalin, oprysków z pól oraz wszelkich innych zanieczyszczeń. Należy wystrzegać się owadów i innych mogących zrobić pająkowi krzywdę (inne pająki, osy itp.) oraz potencjalnie trujących (gąsienice, pluskwiaki itp.). Najlepsze są przedstawiciele prostoskrzydłych – szarańczaki, pasikoniki, świerszcze. Bardzo chętnie zjadane są także ćmy i muchy.

Dymorfizm płciowy

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.

Dymorfizm płciowy wyraźnie zauważalny dopiero po ostatniej wylince samca, do tego czasu kolorystyka jest niemal podobna. Samiec ma mniej żywe barwy, jest mniejszy i smuklejszy od samicy. Samiec nie posiada haków goleniowych. Rozpoznanie płci jest możliwe już u niedorosłych osobników po szczególe budowy płytki i szczeliny płciowej, na podstawie wylinki oraz po tzw. folio.

Rozmnażanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.

Gatunek trudny do rozmnażania, z uwagi na to, że samica często nie akceptuje samca. Pająki rzadko kopulują zaraz po wpuszczeniu samca. Nawet gotowa para zaczyna od swoistych podchodów, licznych podejść i ucieczek samca. Przez cały czas jest jednak słyszalne i zauważalne tupanie, tak u samca, jak i samicy. Kokon zazwyczaj składany jest po upływie 2-6 miesięcy.

Uwagi

Jest to gatunek, który znajduje się na liście CITES (załącznik II) od 24 listopada 2019, przez co wraz z jego zakupem powinniśmy otrzymać odpowiednie dokumenty.

Absolutnie nie nadaje się dla początkujących.

Opracowanie

Damian Marciniak

2 przemyślenia na temat Poecilotheria smithi

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu