Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
6128
Poecilotheria, Ptaszniki – Opisy

Poecilotheria miranda

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Poecilotheria miranda – ptasznik

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Bengal Spotted Ornamental.

Nazwa łacińska: Mirandus –a – z łaciny godny podziwu, niezwykły, nadzwyczajny.

Systematyka

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena:eukarionty (Eucaryota)
Królestwo:zwierzęta (Animalia)
Typ:stawonogi (Arthropoda)
Podtyp:szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada:pajęczaki (Arachnida)
Rząd:Pająki (Araneae)
Podrząd:Opisthothelae
Infrarząd:Mygalomorphae
Rodzina:Theraphosidae

Poecilotheria miranda (Pocock, 1900)

Wygląd

Po stronie grzbietowej obecny ornament typowy dla rodzaju. Wyraźne brązowe zabarwienie całego ciała, świeżo po wylince fioletowy, czasem lekko pomarańczowy poblask. Czarne pierścienie na  odnóżach z metalicznym odbiciem są ułożone prostopadle. Cechą charakterystyczną jest przerwa w prążkowaniu odnóży na wysokości kolana. Strona brzuszna z dominującą barwą czarną, odnóżą w czarno-białe pasy. Przylgi na stopach – wąskie.

Samice dorastają do 7 cm długości ciała i do 17 cm rozpiętości odnóży. Samce są mniejsze – dorastają do 6 cm długości ciała.

Występowanie

Indie – Bengal, Chota Nagpur.

Biotop

Zamieszkuje dziuple drzew lasu tropikalnego.

Przeczytaj też  Xenesthis intermedia

Długość życia

Samica dożywa 15 lat. Samiec zdycha zazwyczaj do pół roku po ostatniej wylince.

Aktywność

Aktywny w nocy, szczególnie nad ranem.

Zachowanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.

Można trzymać w grupach po kilka osobników jeśli pomieszczenie jest wyposażone w dostateczna ilość kryjówek oraz gdy pokarmu jest pod dostatkiem. Szybki i umiarkowanie agresywny pająk, który bardzo szybko porusza się i skacze. Jedynym sposobem obrony tych pająków są ukąszenia gdyż  nie wyczesują włosków parzących z odwłoka (jak np. Brachypelma). Zaniepokojone raczej próbują uciec, rozdrażnione przyjmują postawę obronną i próbują kąsać.

Jadowitość

Posiada silny jad, który może zagrażać zdrowiu w tym życiu człowieka.

Cechy szczególne

Można trzymać w grupach. Jako jedyny gatunek z rodzaju posiada przerwę w prążkowaniu odnóży widoczną tak po stronie grzbietowej jak i po brzusznej.

Terrarium

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.

Zbiornik powinien mieć wymiary typowego terrarium dla pająków nadrzewnych. Dorosłe samice lub pary z powodzeniem trzyma się w terrariach o wymiarach 20x25x35 cm. Zaleca się jednak stosowanie terrariów zdecydowanie bardziej obszernych. Podłoże grubości 5-7 cm – torf lub włóknina kokosowa. Naśladując naturalne środowisko, jako kryjówki powinno się zapewnić tuby z korka lub kory innego drzewa.

Temperatura

Temperatura w dzień 26-28°C, w nocy 20-22°C.

Wilgotność

Wilgotność powietrza 70-80%.

Oświetlenie

Cykl 12 godzinny – szczególnie ważny przy rozmnażaniu.

Żywienie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.

Pająk preferujący pokarm latający – ćmy, motyle, muchy. Bardzo żwawo reagujący także na szybko poruszające się insekty – świerszcze, szarańcze, pasikoniki.  Ptaszniki z tego rodzaju zazwyczaj aktywnie poszukują pokarmu, rzadko polują z zasadzki.

Przeczytaj też  Ephebopus uatuman

Dymorfizm płciowy

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.

Samiec o mało kontrastowych barwach, mniejszy i smuklejszy od samicy. Dymorfizm płciowy wyraźnie zauważalny dopiero po ostatniej wylince, do tego czasu kolorystyka jest identyczna. Samiec nie posiada haków goleniowych.

Rozmnażanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.

Gatunek niełatwy do rozmnożenia. Samiec zazwyczaj jest dobrze akceptowany przez samice, mogą razem mieszkać nawet do naturalnej śmierci samca. Pająki rzadko kopulują zaraz po wpuszczeniu samca. Nawet podniecona para zaczyna od swoistych podchodów, licznych podejść i ucieczek samca. Przez cały czas jest jednak słyszalne i zauważalne tupanie, tak samca jak samicy. Kopulacja zazwyczaj ma miejsce w nocy, bardzo często nad ranem. Samica może długo nie składać kokonu czekając na odpowiednie warunki, nawet do 6 miesięcy. Kokon można zostawić samicy do samodzielnej opieki. Inkubacja trwa do 2 miesięcy. Młode mogą długi czas przebywać razem bez ryzyka kanibalizmu.  W Polsce jeszcze nikt nie rozmnożył tego gatunku.

Uwagi

Jest to gatunek, który znajduje się na liście CITES (załącznik II) od 24 listopada 2019, przez co wraz z jego zakupem powinniśmy otrzymać odpowiednie dokumenty.

 

Opracowanie i źródła informacji

Szymon Mleczko

Na podstawie:
http://www.arachnoboards.com
http://poeci.info
http://www.kryp.tk
oraz własnych obserwacji i doświadczeńZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Jedno przemyślenie na temat Poecilotheria miranda

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu