Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
866
Raporty rozmnożeniowe, Ptaszniki – Artykuły

Iridopelma hirsutum – raport rozmnożeniowy

Iridopelma hirsutum – raport rozmnożenia

Gatunek: Iridopelma hirsutum (Pocock, 1901)
Wiek samicy: Nieznany. Można by przypuszczać, że samica była wiekowa ze względu na wytarte kolanka i karapaks.
Wielkość samicy: 4,5 cm długości ciała, 10,5 cm rozstawu odnóży.
Doświadczenie samicy: Nieznane
Data ostatniej wylinki: Nieznana. Odwłok samicy był mały a ubarwienie dosyć intensywne więc można by przypuszczać, że samica nie liniała dawno. Kupiona 2010-09-18.
Wiek samca nr. 1: 1,5 miesiąca
Wiek samca nr. 2: 2 miesiące
Opis kopulacji:
 • 2010-10-02 – samiec nr. 1 po wpuszczeniu do terrarium był bardzo aktywny, bębniąc okazywał swoją obecność po czym podszedł do wylotu gniazda i uderzając pedipalpami zachęcił samicę do wyjścia z gniazda po czym nastąpiło przekazanie nasienia.
 • 2010-10-03 – kopulacja z samcem nr. 2 wyglądała podobnie, parka była sobą zainteresowana i kopulacja odbyła się bez komplikacji
 • 2010-02-23 – ponowna kopulacja z samcem nr. 1
Warunki w zbiorniku:
  • Terrarium: 20x20x35 cm
  • Podłoże: włókno kokosowe
  • Wilgotność: podłoże mocno wilgotne
  • Temperatura: 22-25°C przez cały proces rozmnażania
Żywienie Samica była nakarmiona przed kopulacją jednak miała umiarkowany apetyt. Po kopulacjach nastąpiła poprawa apetytu. Samica była wtedy karmiona dorosłymi karaczanami Nauphoeta cinerea oraz podrostkami Blaptica dubia. Zjadła również samice imago Blaptica dubia po czym przestała przyjmować pokarm na 2 tygodnie przez złożeniem kokonu.
Data zrobienia kokonu: 2010-11-11 (tj. 40 dni od pierwszej kopulacji). Dzięki doświadczeniu nabytemu z rozmnażaniem rodzaju Avicularia postanowiłem pozostawić kokon u samicy do momentu wyklucia się młodych.
Data wyjścia nimf: 2010-12-29 (48 dni od złożenia kokonu). W tym wypadku przychówek opuścił kokon w stadium nimfy II. Miałem okazję obserwować ten moment, nimfy pojedynczo wychodziły z niezauważalnego otworu w kokonie. Nimfy były jednolicie czarno-brązowe łącznie z odwłokiem, odnóżami i karapaksem.
Rozwój nimf: W przeciągu 7 dni wszystkie nimfy przeliniały na L1.
Łączna ilość pająków: 50 sztuk, nie znalazłem martwych osobników.
Opuszczenie gniazda: 2011-01-18, maluszki po 13 dniach opuściły gniazdo matki. Wtedy też podałem pierwszy pokarm – muszkę owocówkę, wszystkie chętnie polowały.
Opieka nad młodymi: Młode trzymałem w terrarium samicy, wspólnie polowały, tworzyły gniazda po kilka osobników. Do etapu kiedy to 5 szt. przeliniało na L2 rozdzieliłem je.
Przeczytaj też  Caribena versicolor - raport rozmnożeniowy 4

 

Opracowanie

Mateusza Krzeszewski 'Krzeszol’ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu