Aspidelaps lubricus – kobra koralowa
Nazewnictwo
Nazwa łacińska: Aspidelaps lubricus
Nazwa polska: Płużnica przylądkowa, kobra koralowa
Nazwa angielska: Cape Coral Snake, Aspidelaps lubricus cowlesi: Angolan Coral Snake, Aspidelaps lubricus infuscatus: Western Coral Snake
lubricus: Cape Coral Snake
Nazwa niemiecka: Kap-Zwergschildkobra, Schildnasenkobra
Wygląd
Niewielki wąż z rodziny Elapidae. Podgatunek Aspidelaps lubricus lubricus ma ciało w kolorze czerwonym/pomarańczowym. Pozostałe podgatunki mają bardziej stonowane ubarwienie, głównym kolorem jest mocno wyblakły pomarańczowy/żółty lub szary. Podstawowy kolor przecinają obwódki w kolorze czarnym. Spodnia część ciała w kolorze białym/kremowym/jasnożółtym. Gatunek, tak jak drugi z tego rodzaju – A. scutatus ma charakterystyczną, powiększoną łuskę rostralną. Źrenice okrągłe. Posiada charakterystyczny dla kobr kaptur, lecz nie jest tak okazały jak w przypadku kobr należących np. do rodzaju Naja. Dorasta maksymalnie do 75 cm, lecz z reguły są mniejsze, ok. 50-60 cm.
Występowanie
Republika Południowej Afryki, Angola, Namibia
Biotop
Suche, skalne tereny porośnięte rzadką roślinnością.
Długość życia
Dożywa do 9-10 lat .
Cechy szczególne
Powiększona łuska rostralna oraz niewielki kaptur.
Podgatunki
- Aspidelaps lubricus lubricus – z ang. Cape Coral Snake
- Aspidelaps lubricus cowlesi – z ang. Angolan Coral Snake
- Aspidelaps lubricus infuscatus – z ang. Western Coral Snake
Temperatura
Temperatura w naturze w granicach 24°C w najchłodniejszym miejscu do 30°C podczas wygrzewania się.
Wilgotność
Wilgotność 30-45%.
Żywienie
W naturze zjada jaszczurki, małe węże i gryzonie. W niewoli z reguły nie sprawia problemów w żywieniu i zjada gryzonie. Zjadają także małe rybki i kawałki nóg kurcząt.
Jadowitość
Uzębienie Proteroglypha. Jad neurotoksyczny, poza tym niewiele wiadomo o jadzie. Nie zanotowano ofiar śmiertelnych, ale na pewno nie wolno go z tego powodu lekceważyć!
Dymorfizm płciowy
Samce mają nieco dłuższe ogony, ale nie zawsze to jest widoczne. Najpewniejszym sposobem określania płci jest sondowanie.
Rozmnażanie
Wąż jajorodny. Rozmnażanie nie sprawia kłopotów. Po wybudzeniu z dwumiesięcznego zimowania w temperaturze 18-20°C łączymy węże. Samice z reguły składają jaja w okresie maj-czerwiec. Ilość jaj waha się w granicach 3-11 sztuk. Inkubacja jaj trwa ok. 65 dni w temperaturze 28-30°C.
Uwagi
Gatunek ujęty w II kategorii zwierząt niebezpiecznych, czyli by legalnie hodować tego węża u nas w kraju musimy zdobyć odpowiednie pozwolenie.
Bibliografia
Opracowane na podstawie doświadczeń własnych oraz informacji znalezionych w sieci.