Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
1355
Węże – Opisy, Zdradnicowate

Aspidelaps lubricus – kobra koralowa

Aspidelaps lubricus – kobra koralowa

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Aspidelaps lubricus
Nazwa polska: Płużnica przylądkowa, kobra koralowa
Nazwa angielska: Cape Coral Snake, Aspidelaps lubricus cowlesi: Angolan Coral Snake, Aspidelaps lubricus infuscatus: Western Coral Snake
lubricus: Cape Coral Snake
Nazwa niemiecka: Kap-Zwergschildkobra, Schildnasenkobra

Wygląd

Niewielki wąż z rodziny Elapidae. Podgatunek Aspidelaps lubricus lubricus ma ciało w kolorze czerwonym/pomarańczowym. Pozostałe podgatunki mają bardziej stonowane ubarwienie, głównym kolorem jest mocno wyblakły pomarańczowy/żółty lub szary. Podstawowy kolor przecinają obwódki w kolorze czarnym. Spodnia część ciała w kolorze białym/kremowym/jasnożółtym. Gatunek, tak jak drugi z tego rodzaju – A. scutatus ma charakterystyczną, powiększoną łuskę rostralną. Źrenice  okrągłe. Posiada charakterystyczny dla kobr kaptur, lecz nie jest tak okazały jak w przypadku kobr należących np. do rodzaju Naja. Dorasta maksymalnie do 75 cm, lecz z reguły są mniejsze, ok. 50-60 cm.

Występowanie

Republika Południowej Afryki, Angola, Namibia

Biotop

Suche, skalne tereny porośnięte rzadką roślinnością.

Długość życia

Dożywa do 9-10 lat .

Przeczytaj też  Elaphe schrenckii - wąż amurski

Cechy szczególne

Powiększona łuska rostralna oraz niewielki kaptur.

Podgatunki

  1. Aspidelaps lubricus lubricus – z ang. Cape Coral Snake
  2. Aspidelaps lubricus cowlesi – z ang. Angolan Coral Snake
  3. Aspidelaps lubricus infuscatus – z ang. Western Coral Snake

Temperatura

Temperatura w naturze w granicach 24°C w najchłodniejszym miejscu do 30°C podczas wygrzewania się.

Wilgotność

Wilgotność 30-45%.

Żywienie

W naturze zjada jaszczurki, małe węże i gryzonie. W niewoli z reguły nie sprawia problemów w żywieniu i zjada gryzonie. Zjadają także małe rybki i kawałki nóg kurcząt.

Jadowitość

Uzębienie Proteroglypha. Jad neurotoksyczny, poza tym niewiele wiadomo o jadzie. Nie zanotowano ofiar śmiertelnych, ale na pewno nie wolno go z tego powodu lekceważyć!

Dymorfizm płciowy

Samce mają nieco dłuższe ogony, ale nie zawsze to jest widoczne. Najpewniejszym sposobem określania płci jest sondowanie.

Rozmnażanie

Wąż jajorodny. Rozmnażanie nie sprawia kłopotów. Po wybudzeniu z dwumiesięcznego zimowania w temperaturze 18-20°C łączymy węże. Samice z reguły składają jaja w okresie maj-czerwiec. Ilość jaj waha się w granicach 3-11 sztuk. Inkubacja jaj trwa ok. 65 dni w temperaturze 28-30°C.

Uwagi

Gatunek ujęty w II kategorii zwierząt niebezpiecznych, czyli by legalnie hodować tego węża u nas w kraju musimy zdobyć odpowiednie pozwolenie.

Bibliografia

Opracowane na podstawie doświadczeń własnych oraz informacji znalezionych w sieci.ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu