Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
1228
Węże – Opisy, Zdradnicowate

Naja samarensis

Naja samarensis

 

Nazewnictwo

Nazwa angielska: The Samar cobra

Systematyka

Naja samarensis (Peters, 1861)

Wygląd

Niewielka kobra osiagająca 80-100 cm, maksymalnie 130 cm.o mocno zbudowanym ciele. Żebra w części szyjnej zdolne do odchylania się na boki i formowania kaptura w sytuacji zagrożenia. Głowa jest owalna i w niewielkim stopniu odróżnia się od szyi. Oczy średniej wielkości z okrągłą źrenicą. Łuski grzbietowe gładkie, ułożone w 17-19 rzędach. Ubarwienie ciała jest bardzo charakterystyczne. Łuski węża mają barwę czarną lub czarno-brązową, natomiast skóra pomiędzy łuskami jest żółta. Podobne żółte zabarwienie mają boki głowy oraz brzuszna powierzcnia ciała węża. W części szyjnej po stronie brzusznej występuje bardzo szeroki czarny poprzeczny pas.

Występowanie

Połodniowo-wschodnie Filipiny (wyspy: Mindanao, Samar, Leyte, Bohol, Camiguin).

Biotop

Zasiedla nisko położone trawiaste równiny, tereny zalesione a także pola uprawne i okolice ludzkich siedzib. Najczęściej znajdowana blisko wody.

Aktywność

Prowadzi głównie dzienny i naziemny tryb życia.

Zachowanie

Poluje na płazy, gryzonie, a także inne węże. Jest to raczej płochliwy i nieśmiały wąż, zwykle starający się uciec przed człowiekiem. Osaczona podnosi do góry przednią część szyjną i rozpościera kaptur. Potrafi pluć jadem.

Przeczytaj też  Eunectes murinus - anakonda zielona

Jadowitość

Słabo poznany, prawdopodobnie zawiera neurotoksyny postsynaptyczne i cytotoksyny. Brak jednak bliższych danych o toksyczności jadu i przypadkach ukąszeń przez ten gatunek.

Rozmnażanie

Jajorodna. Brak bliższych danych odnośnie ilości składanych jaj.

 

Opracowanie

Autor: Janek Detka

Źródła:
Gernot Vogel „Venomous Snakes of Asia”
http://www.afpmb.org/pubs/living_hazards/
http://biology.bangor.ac.uk/~bss166/Taxa/AsNaja.htm
http://www.toxinology.com/ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu