Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
4133
Fatshedera lizei - fatsjobluszcz lizjański Rośliny – Opisy

Fatshedera lizei – fatsjobluszcz lizjański

Fatshedera lizei – fatsjobluszcz lizjański

Rodzina

Araliaceae – Obrazkowate

Wielkość

Roślina ta dorasta do wysokości 2,5 metra , często jednak pnie się do góry. Warto przycinać roślinę, wtedy ładnie się rozkrzewi i dzięki temu zachowa dość małe rozmiary. Boczne odrosty tworzą się długo jednak warto czekać, ponieważ roślina wtedy ładnie wygląda.

Wygląd

Fatsjobluszcz jest krzyżówka fatsji (Fatsia japonica) i bluszczu Hedera helix, posiada liście mniejsze od fatsji ale o tym samym kształcie. Pnie się tak samo jak bluszcz i często potrzebuje podporu. Posiada zielone liście o kremowo obrzeżonych blaszkach liściowych.

  • Odmiana 'Variegata’ posiada liście biało nakrapiane

Zastosowanie

Roślina nadaje się do zbiorników bagiennych jak i mniej wilgotnych, ponieważ w ciepłych warunkach potrzebuje dużo wody. Zdecydowanie polecam do terrariów z Felsumami madagaskarskimi (Phelsuma madagascariensis) jak i innymi gadami. Na dużych liściach jaszczurki wygrzewają się a również rozmiary rośliny zapewniają cień (daje potrzebną różnicę temperatur pomiędzy górną a dolną warstwą terrarium).

Hodowla

Roślina prosta w hodowli, w sam raz dla początkujących botaników. Roślinę należy często zraszać, dzięki czemu utrzymamy dużą wilgotność powietrza oraz pozbędziemy się zanieczyszczeń. W okresie wegetacji (kwiecień-sierpień) nawozimy raz w tygodniu (zdecydowanie polecam pałeczki nawozowe, które dozują odpowiednią ilość składników pokarmowych).

Przeczytaj też  Monstera - monstera

Stanowisko

Roślina wytrzymuje złe warunki świetlne. Bardzo dobrze rośnie w miejscach bezpośrednio oświetlonych. Ewenementem wśród tych roślin jest to, że potrafią przeżyć nawet w ciemnych kątach (przy czym wzrost nieco się hamuje). Jednak mimo wszystko nie należy wystawiać rośliny na takie poświęcenie, stanowisko powinno być blisko źródła oświetlenia (najlepiej świetlówka emitująca światło dzienne). Należy pamiętać aby Fatsjobluszcz nie dotykał bezpośrednio źródła ciepła (możliwe poparzenia).

Rozmnażanie

Sadzonki z wierzchołków pędów ukorzeniamy najlepiej na wiosnę w mieszance ziemi z piaskiem lub wodzie. Konieczna temperatura ziemi minimum 20°C! (optimum 25°C)

Informacje dodatkowe

Krzyżówkę wykonano w 1910 r. we Francji. Roślina znosi towarzystwo wszystkich roślin pokojowych o zielonych liściach, i bardzo ładnie wygląda w mieszanych kompozycjach. Lubi stanowiska wśród roślin o dużych liściach (np. alokazja czy filodendron) które zapewniają cień.

Na podstawie własnych doświadczeń

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu