Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
2937
Rośliny – Opisy

Asparagus – szparag

Nazwa botaniczna: Asparagus, ok. 100 gat.

Rodzina: Liliowate (Liliaceae)

Wielkość: Pędy tej rośliny mogą dorastać do ponad 1m długości.

Wygląd: Roślina o pokroju krzaczastym, o krótkim przyziemnym pniu i wzniesionych albo pnących, rozgałęzionych łodygach. „Liśćmi” są liście pozorne okrągłe lub w kształcie igieł, powstałe z przekształconych pędów bocznych (fyllokladia)

Gatunki/odmiany:

  • Asparagus asparagoides – Asparagus listkowy – ma owalne liście pozorne i kwiaty pachnące pomarańczami.
  • Asparagus densiflorus ’Sprengeri’ – Asparagus Sprengera – dostarcza kwiaciarzom gałązek do przybrania bukietów. Odmiana 'Meyeri’ ma pędy długości do 60cm, proste albo lekko łukowate, krzaczasto „ulistnione”.
  • Asparagus falcatus – Asparagus sierpowaty – to szybko rosnący, wijący się „asparagus pnący” o pędach metrowej długości, dlatego szczególnie nadaje się do większych terrariów.
  • Asparagus setaceus – Asparagus pierzasty – ma bardzo drobne, igłopodobne „listki”. Dawniej był często dodawany do bukietów, po kwitnieniu może mieć czerwone jagódki.
  • Asparagus plumosus 'Nanus’ – karłowata odmiana o bardziej zwartej budowie.
  • Asparagus sprengeri – gatunek o zwieszających się pędach w dół.
  • Asparagus officinalis – roślina o rzadszej posturze w porównaniu do Asparagus plumosus.

Występowanie: Rejony Afryki południowej.

Stanowisko: Od jasnego do lekko cienistego, bez ostrego oświetlenia. Ciepłe (ok. 20°C i wyżej), Asparagus Sprengera (Asparagus densiflorus) w lecie może stać także na wolnym powietrzu. Zimowanie (niekonieczne) w miejscu jasnym, nieznacznie poniżej 12°C.

Przeczytaj też  Cyperus - cibora

Hodowla: Staramy się zraszać swoją roślinę codziennie, przy małej wilgotności roślina łatwo i szybko zaczyna schnąć. Podlewamy w lecie do 3 razy tygodniowo zaś w zimie zmniejszamy częstotliwość do jednego razu. Zawsze musimy dbać oto by nie przeschła bryła korzeniowa. W temperaturze powyżej ok. 25°C szparagi zaczynają źle się czuć. Nawozimy od wiosny do jesieni co tydzień,w zimie co miesiąc. Asparagus źle znosi środki ochrony roślin. Roślina wilgociolubna, nie znosi nieregularnych podlewań.

Rozmnażanie: Poprzez wysiew nasion jak i podział bryły korzeniowej.

Na podstawie własnych doświadczeń i literatury:

  • John Brookes „Wielka Księga Kwiatów – sztuka kompozycji i pielęgnowania”
  • David Longman „Pielęgnowanie roślin pokojowych”ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu