Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
3698
Rośliny – Opisy

Kalanchoe – kalanchoe

Nazwa botaniczna: Kalanchoe

Rodzina: Gruboszowate (Crassullaceae)

Wielkość: Zależnie od gatunku, średnio rocznie roślina przyrasta o 10 cm.

Wygląd: Kalanchoe jest krzewem dorastającym do kilkudziesięciu centymetrów, posiada grube, mięsiste liście, lekko ząbkowane na brzegach. Kwiaty zebrane w okazałe kwiatostany kwitną tylko po specjalnym zabiegu przeprowadzonym wiosną, dlatego też w terrariach rzadko będą ukazywać swoje kwiaty, główną ozdobą będą liście.

Gatunki/odmiany:

  • Kalanchoe blossfeldiana – Kalanchoe Blossfelda, jest najpopularniejszym przedstawicielem tego rodzaju, osiąga około 30 cm, jego kwiaty zebrane są w okazałe baldachy na szczytach pędów mają przeróżne kolory najczęściej jest to różowy (odmiana 'Calypso’), żółty (odmiana 'Fortyniner’), pomarańczowy (odmiana 'Nugget’) i czerwony (odmiana 'Bali’ lub karłowata forma z czerwonymi kwiatami 'Mini’) oraz różne ich odcienie, kwiatostan utrzymuje się bardzo długo, nawet i pół roku! Rośnie bardzo szybko, mogąc już po 2 latach osiągnąć maksymalne rozmiary. Nazwa gatunkowa pochodzi od poczdamskiego handlarza nasionami – Blossfelda.
  • Kalanchoe manginii, jest zupełnie innym gatunkiem, niewielką, płożącą się roślinką, mającą luźne wiechy różowawych kwiatów, nadaje się ona do umieszczenia na jakiejś półce w górnych partiach terrarium gdzie jej pędy będą swobodnie zwisać. Jest pewnego rodzaju osobliwością botaniczną, gdyż nowe pąki kwiatowe zawiązują się na istniejącym już kwiatostanie.
  • Kalanchoe daigremontiana – żyworódka pierzasta, jest to kolejna osobowość w botanice, gdyż na jej ząbkowanych brzegach liści wiosną wyrastają młode nowe roślinki, są to tzw. Rozmóżki. Ma szaro-zielone, trójkątne liście a wczesną wiosną ukazują się małe, fioletowe kwiatostany.
Przeczytaj też  Cryptanthus - skrytokwiat

Występowanie: Madagaskar i pobliskie wyspy (Komory, Seszele, Mauritius, Réunion)

Informacje dodatkowe: Roślinę tę odkrył Francuz – Prrier de la Bâthe i przywiózł do Paryża, gdzie po raz pierwszy zakwitła w 1920 roku, trudna do wymówienia nazwa Kalanchoe ma najprawdopodobniej chiński rodowód.

Zastosowanie: Kalanchoe nadaje się do terrarium tropikalnego jak i stepowego, tyle że w obu przypadkach utrzymujemy taką samą wilgotność gleby. Ze względu na swój krzewiasty pokrój dobrze służy zarówno jako schronienie (np. dla gekonów), miejsce do ogrzewania się (anolisy, modliszki), spania (rzekotki) jak i jako jadłodajnia (patyczakowate – z reguły liści Kalanchoe patyczakowate nie tolerują, jedzą je w ostateczności).

Stanowisko: Jasne bądź pół cieniste. Najlepszym rozwiązaniem przy lampce lub świetlówce (odległość to minimum 20 cm).

Hodowla: Roślina ciepłolubna, temperatura nie powinna spadać poniżej 15°C. W ciągu lata podlewamy z umiarem,po uprzednim przeschnięciu powierzchni ziemi. W zimie prawie nie podlewamy. Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana) wymaga więcej wilgoci,także w zimie (nadaje się do terrarium wilgotnego). Od wiosny do późnego lata nawozimy co dwa tygodnie. W razie potrzeby przesadzamy wiosną do ziemi standardowej.

Zagrożenia: Po kwitnieniu wyrastają tylko drobne liście – wymaga przesadzenia.

Rozmnażanie: Z sadzonek wierzchołkowych lub liściowych (przed posadzeniem trzeba osuszyć powierzchnię cięcia) albo z nasion (kiełkują przy świetle). W przypadku gatunków żyworodnych oddzielamy rozmnóżki i sadzimy je w podłożu z dodatkiem piasku.

 

Opracowanie i źródła informacji

Na podstawie własnych doświadczeń i literatury

  • H.Heitz i A.Kogel „200 najpiękniejszych roślin doniczkowych”ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu