Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
4141
Rośliny – Opisy

Chlorophytum – zielistka

Chlorophytum – zielistka

Nazwa botaniczna: Chlorophytum, 40 gatunków

Rodzina: Liliowate (Liliaceae)

Wielkość: Wszystko zależy od wieku w pierwszych latach swojego życia może mieć 20 cm średnicy, ale okazy wieloletnie osiągają nawet pół metra a rozłogi mogą mieć 1 metr długości.

Wygląd: Zielistka jest szybko rosnącą roślinką, mającą kępę trawiastych, jasnozielonych liści z białym paskiem po środku. W lecie kwiaty wytwarzają rozgałęzione rozłogi osiągające kilkadziesiąt centymetrów długości na których osadzone są młode rozmóżki, u starszych egzemplarzy takich rozmóżek może być nawet kilkaset! Korzenie zielistek są bardzo ekspansywne, są one grube, białawe, gromadzące duże ilości wody. Kwiaty, drobne, białe z dużą ilością pyłku, osadzone są wraz z rozmóżkami na rozłogach.

Gatunki/odmiany

  • Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum), jest to jedyny gatunek dostępny w sklepach.
  • Chlorophytum comosum odmiana „Variegata” – posiada pasiaste liście

Występowanie: Afryka Południowa.

Informacje dodatkowe: Zielistka jest jedną z najłatwiejszych w pielęgnacji roślin, bardzo dobrze zniesie prawie wszystkie zaniedbania, ale mimo to należy pamiętać że w terrarium żadna roślina nie przetrwa bez odrobiny pielęgnacji, choćby podlewania i nawożenia. Poradzą sobie z nią zarówno gorliwe dzieciaki jak i zapominalscy kawalerowie :)

Zastosowanie: Roślina nadaje się do terrarium tropikalnego, bagiennego i może być także sadzona w terrariach stepowych pod warunkiem że będzie tam podlewana równie często jak w terrarium tropikalnym. Ze względu na posiadanie alkaloidów lepiej jest unikać umieszczania jej w terrariach roślinożerców.

Przeczytaj też  Rhipsalidopsis, Epiphyllum, Schlumbergera - kaktusy bożonarodzeniowe

Stanowisko: Zielistka jest rośliną bardzo tolerancyjną i może rosnąć zarówno w miejscu jasnym jak i cienistym ale w ciemni jej liście będą miały gorsze wybarwienie. Gleba uniwersalna, wilgotna i lekka, można dodać odrobinę próchnicy.

Hodowla: Roślinę podlewamy dopiero wtedy gdy wierzchnia warstwa lekko przeschnie, ale może znieść krótkotrwałe przesuszenie. Nawożenie od marca do września co tydzień.

Zagrożenia: Brązowiejące końce liści z powodu zbyt małej lub z byt dużej ilości wody. Gnijące korzenie z powodu zbyt wysokiej wilgotności.

Rozmnażanie: Rozmnażanie jest dziecinnie proste, odcinamy rozmnóżkę od rośliny macierzystej i wkładamy do wilgotnej ziemi, doniczkę nakrywamy folią i trzymamy zielistkę w tym stanie około miesiąca, potem jeśli stwierdzimy że jest już dobrze ukorzeniona wsadzamy ją do terrarium.

 

Opracowanie i źródła informacji

Piotr Jagodziński na podstawie własnych doświadczeń i literatury

  • „200 najpiękniejszych roślin doniczkowych” Halina Heitz i Andrea KogelZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu