Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
5445
Rośliny – Opisy

Soleirolia soleirolii – solejrolia rozesłana, dziecięce zły

Rodzina

Urticaceae (Pokrzywowate)

Wielkość

Wysokość około 5 centymetrów, ale może szybko zarastać duże powierzchnie zagłuszając inne rośliny. Łodyżki osiągają 10cm. Niekiedy występuje pod stara nazwą Xelxine soleirolii.

Pochodzenie

Korsyka, Majorka, Sardynia (basen Morza Śródziemnego)

Wygląd

Mała, poduszkowa roślina o nitkowatych łodyżkach, na których rosną maleńkie, okrągło-owalne listki.Płożąca się roślina która tworzy splątany gąszcz, szczelnie zakrywający podłoże. Może być umieszczona na podwyższeniu, wtedy będzie miała pokrój zwisający.

Gatunki/odmiany

  • Soleirolia 'Argentea’ – ma srebrno-zielone liście.
  • Soleirolia 'Aurea’ – ma złoto-zielone liście.

Zastosowanie

Jako „wypełniacz” gdyż bardzo szybko zarasta powierzchnię, co może stać się też zagrożeniem dla innych roślin rosnących razem z solejrolią. Gdy się rozrośnie stanowi piękny „dywan” w terrarium, dzięki czemu małe zwierzęta (żaby, małe jaszczurki) będą miały namiastkę naturalnych warunków.

Stanowisko

Cień lub półcień. Znosi jasne, rozproszone światło, ale silne słońce może ją spalić. Dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, nadaje się do chłodniejszych pomieszczeń. Jest mrozoodporna – odbija z korzeni.

Przeczytaj też  Crassula - grubosz

Hodowla

Roślina lubi mieć wilgotne podłoże. Jest wrażliwa na przesuszenie gdyż ma duże zapotrzebowanie na wodę. Nie nawozimy jej zbytnio, chyba, że zależy nam na tym, by się szybko rozrosła. Jest to roślina łatwa w uprawie. Gdy w terrarium jest dużo światła, musimy zapewnić dużo wilgoci (np. poprzez spryskiwanie). Należy uważać na przelanie rośliny (skutki mogą być fatalne). Przy mniejszej ilości światła wzrost się nieco zahamuje (jednak znacząco nie opóźni). Wysoka temperatura i wilgoć to podstawa szybkiego wzrostu. Należy nawozić od marca do sierpnia (warto zaopatrzyć się w pałeczki nawozowe, które stopniowo dozują odpowiednią dawkę nawozu – dzięki temu nie przenawozimy rośliny).

Rozmnażanie

Duże rośliny dzielimy na mniejsze części i sadzimy do osobnych pojemników. Wyjątkowo łatwa roślina do rozmnażania, wystarczy oderwać kawałek wybranego „trawnika” i położyć na wilgotnej ziemi (powinna szybko sama się ukorzenić, jeśli nie – należy czekać).

Opracowanie na podstawie:

  • „Kwiaty w domu” J. Courtier & G. Clarke oraz serii „Magia Roślin”ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu