Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
3409
Rośliny – Opisy

Nephrolepis – paprotka

Nazwa botaniczna: Nephrolepis

Rodzina

Polypodaceae ok. 35 gatunków, występuje w rejonach tropikalnych

Wielkość

Długość liści może dojść do nawet 80 cm długości. Jednak w terrarium z powodu odpowiedniego oświetlenia (zalecana świetlówka day-glo) roślina może zdeformować liście i być po prostu mniejsza i mniej wykształcona.

Wygląd

Bujna paprotka o długich, szablowatych liściach o kształcie falistym, prostym lub pierzastym.

Gatunki/odmiany:

  • Nephrolepis exaltata 'Plumosa’
  • Nephrolepis exaltata 'Roosveltii’
  • Nephrolepis exaltata 'Bostoniensis’
  • Nephrolepis cordifolia
  • Nephrolepis gloriosa

Występowanie

Rejony tropikalne (Brazylia, Wenezuela, Dolina Kongo, Indonezja, Borneo, Malezja, Papua-Nowa Gwinea – ogólnie państwa równikowe)

Informacje dodatkowe

Łatwa roślinna w hodowli tylko powinniśmy jej poświęcić trochę uwagi, w odpowiednich warunkach co roku podwaja swój przyrost.Znanych jest 35 gatunków paproci pochodzących z rejonów tropikalnych.

Zastosowanie

Nadaje się do wilgotnego terrarium, o wysokiej wilgotności powietrza oraz niezbyt wysokiej temperaturze nie przekraczającej 25-26°C. Gdy już chcemy wstawić roślinne do terrarium najlepiej usadowić ją w zacienionym miejscu.

Przeczytaj też  Maranta - maranta

Stanowisko

Lubi dość wilgotne podłoże, roślina dość wrażliwa na przesuszenia. Jako podłoże dobrze może stanowić ziemia torfowa o kwaśnym odczynie.

Hodowla

Roślinę podlewamy do 2-3 razy w tygodniu, w czym nawóz stosujemy co ok. 2 tyg. Pamiętajmy o codziennym spryskiwaniu roślinki co zwiększa wilgotność i oczyszcza liście. Poleca się stosowanie wody miękkiej, gdyż paprotka najlepiej ją toleruje. Musimy pamiętać o wysokiej wilgotności powietrza, gdyż łatwo może zacząć usychać.

Rozmnażanie

Poprzez oddzielenie odrostów, zarodniki znajdujące się na spodniej części liścia.

 

Opracował SnapekZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu