Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [10]
Loading...
6329
Rośliny – Opisy

Hedera – bluszcz

Nazwa botaniczna

Hedera, 7 gatunków

Rodzina

Araliowate (Araliaceae)

Wielkość

Może osiągnąć ponad 20 m wysokości, przyrastając około 1 m rocznie. Roślina długowieczna. Dzięki przycinaniu, zachowuje małe rozmiary.

Wygląd

Silnie rośnie i dobrze się krzewi. Liście skórzaste, zimozielone, ciemnozielone z jaśniejszym unerwieniem. Świetnie nadaje się do obsadzania: pergoli, ścian, drzew, ogrodzeń (zimozielona osłona) oraz jako roślina okrywowa. Nie lubi gleb suchych i kwaśnych. Szczególnie przydatny do stosowania w cieniu lub półcieniu.

Gatunki/odmiany

  • Hedera helix „Thorndale” – bluszcz pospolity. Jest to odmiana uznawana za najodporniejszą na mróz odmianę bluszczu. Rośnie nawet do 20m, przyrosty roczne ok.1mW handlu można spotkać się z odmianą „Gloire de Marengo”.

Występowanie

W zasadzie ciężko określić środowisko naturalne bluszczu. Aktualnie we wszystkich krajach Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Australii, Azji i Afryce Hedera towarzyszy w codziennym życiu.

Informacje dodatkowe

Bluszcz obecny jest w całej historii ludzkości. Znano go już w starożytności. W Egipcie poświęcony był Ozyrysowi, w Grecji zaś – Dionizosowi. Obecnie uprawiane są niezwykłe różnorodne odmiany bluszczu. Jego pochodzenie pozostaje do dziś niewyjaśnione. Zarówno biało-zielone, jak i zielone formy oferowane są w sprzedaży jako odmiany Hedera helix. Ponadto aktualny asortyment obejmuje niezwykły bluszcz mający formę drzewka. Jest to mieszaniec bluszczu i Fatshedery .

Zastosowanie

Przeczytaj też  Spatyphyllum - skrzydłokwiat

Podstawowa zasada pielęgnowania bluszczu brzmi: im bardziej zielone liście, tym bardziej cieniste i tym chłodniejsze stanowisko, im barwniejsze liście, tym więcej światła i ciepła. Nadaje się do terrarium wilgotnego i stepowego.

Hodowla

Bluszcz jest niezwykle prostą rośliną hodowli, należy często zraszać liście oraz podlewać (w temperaturze pokojowej co 3-4 dni obficie) Zawiera trujące substancje! Nadaję się tylko do zwierząt które na pewno nie zjedzą rośliny! Nawożenie w okresie wzrostu co tydzień (wraz z wodą aczkolwiek ja polecam pałeczki lub granulki nawozowe, dzięki którym stopniowo składniki pokarmowe uwalniają się do podłoża).

Stanowisko

Może być zarówno jasne jak i cieniste, przewiewne i chłodne. Rośliny o barwnych liściach wymagają temperatury poniżej 18°C.

Rozmnażanie

Rozmnażanie bluszczu jest banalne, wystarczy uciąć „gałązkę”,wsadzić do wody i czekać aż się ukorzeni (zazwyczaj 10-14 dni) Bardzo często bluszcz wytwarza korzenie powietrzne w celu pobierania wilgoci ze środowiska.

 

Opracowanie i źródła informacji

Fabian

Na podstawie własnych doświadczeń i literatury
„200 najpiękniejszych roślin doniczkowych” H.Heitz i A.KogelZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu