Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
2338
Rośliny – Opisy

Aglaonema – aglaonema

Aglaonema – aglaonema

Nazwa botaniczna: Aglaonema, 21 gatunków

Rodzina: Obrazkowate (Araceae)

Wielkość: Zwykle 25-30 cm, ale przy dobrej opiece po kilku latach mogą osiągnąć nawet 1,5 metra.

Wygląd: Rośliny mają krzaczasty pokrój, bowiem wytwarzają liczne, choć nie rozgałęziające się, pędy. Rosną dość powoli wytwarzając w ciągu roku 3-6 liści, zwykle dorastają do 1,5 m wysokości, ale gatunki hodowane w mieszkaniach bardzo rzadko osiągają taką wielkość (najczęściej 40-70cm). Liście są zwykle lancetowate lub eliptyczne z wyraźnie zaznaczonym nerwem głównym, osiągają długość 10-20cm, odmiany o barwnych liściach mają plamy w kształcie jakby były pochlapane farbą. Rzadko kwitną w niewoli.

Gatunki/odmiany:

  • Aglaonema commutatum, liście zielone z szarosrebrzystymi, poprzecznymi, nieregularnymi paskami
  • Aglaonema pictum – liście zielone z małymi srebrnymi plamkami
  • Aglaonema pseudobracteatum – liście zielone w żółte plamy
  • Aglaonemaroebellini – liście zielone z dużymi srebrnymi plamami
  • Aglaonema trewbii „Silver Queen” – liście kremowo-zielone z ciemnozielonymi brzegami i nerwem głównym

​Występowanie: Azja środkowo-wschodnia, Płw. Indochiński i wyspy Malezji.

Informacje dodatkowe: Nazwa Aglaonema pochodzi od dwóch greckich słów aglaos – błyszczący oraz nema – nić (prawdopodobnie odnosi się do połyskujących ogonków liściowych), pierwsze gatunki zostały odkryte w końcu XIX wieku – w okresie rozkwitu botaniki.

Przeczytaj też  Cissus - cisus

Zastosowanie: Aglaonema nadaje się tylko do terrariów tropikalnych, najlepiej wygląda nad zbiornikiem wodnym w towarzystwie roślin trawiastych bądź o mocno powcinanych liściach. Nadaje się dla większości tropikalnych gatunków, ale należy pamiętać że zawiera trujące alkaloidy i lepiej nie umieszczać jej w terrarium roślinożerców.

Stanowisko: Preferuje miejsce jasne lub półcieniste (im jaśniej tym lepiej wybarwione będą liście), ciepłe o wysokiej wilgotności powietrza, gleba powinna być żyzna i pulchna z dodatkiem gliny bądź żwirku.

Hodowla: Aglaonemy podlewamy wtedy gdy ziemia zacznie lekko przysychać, uważając aby nie zalać korzeni, w przeciwnym razie zaczną opadać liście. Najlepiej jeśli zastosujemy pałeczki nawozowe co znacznie ułatwi sprawę pielęgnacji w terrarium. Co kilka tygodni warto oczyścić liście z kurzu za pomocą szmatki zamoczonej w ciepłej wodzie bądź kurz zmyć silnym strumieniem ze spryskiwacza.

Rozmnażanie: Przez podział, najlepiej oddzielić młode ulistnione pędy z korzeniami w maju-czerwcu i po posadzeniu trzymać je co najmniej w temperaturze 22°C, do czasu aż zaczną dobrze rosnąć, wtedy można ją umieścić w terrarium obok rośliny macierzystej.

 

Opracowanie i źródła informacji

Fabian

Na podstawie własnych doświadczeń i literatury

  • „1000 najpiękniejszych roślin doniczkowych” H.HeitzsZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu