Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
232
Rośliny – Opisy

Bromeliaceae – bromeliowate, ananasowate, zapylcowate

Rodzina: Bromeliowate (Bromeliaceae)

Opis: To grupa roślin jednoliściennych z rodziny ananasowatych pochodzących z lasów tropikalnych Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej. Należą do niech m. in.: echmee, guzmanie, neoregelie i frizee. Większość bromeliowatych to epifity rosnące w konarach drzew. Charakterystyczne dla tej grupy są ich liście ułożone w rozetkę, co pozwala im gromadzić wodę z deszczu i mgły, a zebrane w środku organiczne resztki odżywiają roślinę. Z centralnej części rośliny wyrasta piękny (zwykle szkarłatny) „kłos” stanowiący kwiatostan. Bromelie świetnie nadają się do uprawy w wiwariach.

Nasłonecznienie: Z uwagi na występowanie (gęste konary drzew, dno lasu tropikalnego), wszystkie bromelie najlepiej preferują światło rozproszone. Trzymamy je w pobliżu okna, na jasnym stanowisku ale nie bezpośrednio na słońcu.

Temperatura: Roślinom zapewniamy optymalną temperaturę: latem oscylującą między 20-25°C, a zimą między 18-20°C.

Podlewanie: Podlewamy umiarkowanie, wodą miękką o temperaturze pokojowej. Zawsze od góry, doniczka nigdy nie powinna stać w wodzie. Typowo dla roślin tropikalnych bromeliom należy zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza dlatego regularnie zraszamy pamiętając, aby w lejkach liści pozostawała woda.

Nawożenie: Nawozimy co 3-4 tygodnie. Od marca do października naważmy je nawozem dla roślin kwitnących ale dwukrotnie bardziej rozcieńczonym niż zaleca producent.

Przeczytaj też  Bougainvillea glabra - bugenwila gładka, kącicierń gładki

Rozmnażanie: Poprzez oddzielenie bocznych odrostów. Pozostawiamy odrosty wraz z rośliną matczyną aż do jej przekwitnięcia, dopiero przesadzamy. Niestety rzadko udaje się doprowadzić odrosty do kwitnienia. W bardzo dobrych warunkach udaje się to dopiero po ok. 2 latach.

Kwitnienie: Kwiatostan utrzymuje się nawet do jednego roku, jednak po przekwitnięciu roślina obumiera. Przetrwanie gatunku zapewniają liczne boczne odrosty jakie pojawiają się w trakcie życia rośliny.

Stopień trudności uprawy: Łatwy.

Uwagi: Typ terrarium Terrarium tropikalne. Toksyczność Roślina nietrująca. Stanowisko JasneZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu