Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
4118
Rośliny – Opisy

Aeschynanthus – eszynantus

RodzinaOstrojowate (Gesneriaceae)

Wielkość: Rośnie do 60 centymetrów długości i około 60 szerokości. Jest to roślina wisząca dlatego nadaje się tylko i wyłącznie do terrariów wysokich.

Pochodzenie: Południowo-wschodnia Azja (Malezja, Borneo, Jawa).

Wygląd: Eschynanthusy to epifity, których naturalnym środowiskiem są konary tropikalnych drzew. Ich korzenie wrastają w porastający gałęzie mech. Tworzą długie zdrewniałe łodygi, na których parami wyrastają eliptyczne liście mogące dorastać do 10 centymetrów długości. Wiosną i latem na końcach pędów wyrastają podłużne kwiaty.

Gatunki/odmiany:

  • Aeschynanthus marmoratus – liście mają kilka odcieni zielonego, tworzą ładny, marmurkowy wzorek, natomiast ich spód jest bordowy. Kwitnie na pomarańczowo-brązowo, ale jego kwiaty nie są zbyt atrakcyjne.
  • Aeschynanthus 'Mona’ – liście jednolicie zielone, łatwo kwitnie.
  • Aeschynanthus lobbianus – zielone liście i bordowe kwiaty.

Zastosowanie: Do wysokich terrariów, gdzie doniczkę można umieścić wysoko, a roślina będzie mogła z niej zwisać. Doskonale nadaje się u większych i mniejszych jaszczurek. Równie dobrze roślina będzie się czuła w vivariach i u płazów, gdzie wilgotność powietrza jest bardzo wysoka.

Stanowisko: Wymaga jasnego, ale rozproszonego światła. Zbyt mało słońca sprawi, ze roślina będzie słabiej kwitła i będzie miała słabiej wybarwione liście.

Przeczytaj też  Asparagus - szparag

Hodowla:

  • Podlewamy przegotowaną wodą tak, by podłoże było wilgotne. Twarda woda spowolni wzrost rośliny. Lubi wysoką wilgotność i od niej zależy ilość wytwarzanych kwiatów. Temperatura nie powinna spaść poniżej 20 stopni, najlepiej gdy będzie utrzymywała się w okolicach 25.
  • Przesadzamy, gdy korzenie przerosną doniczkę – do ziemi na bazie torfu.
    Przy suchym powietrzu mogą pojawić się mszyce i wciornastki. Wahania temperatury i wilgotności prawie zawsze powodują opadnięcie liści.
  • Nawożenie od marca do sierpnia małymi dawkami nawozu (najlepiej jest stosować pałeczki lub granulki nawozowe). Należy często roślinę zraszać, ale nigdy podczas kwitnienia (kwiaty opadną).

Rozmnażanie:
Rozmnażamy wiosną i latem z kawałków (10-15 centymetrów) pędów. Roślina dobrze znosi przycinanie (rozkrzewia się, a im więcej wierzchołków pędów, tym więcej kwiatów).

 

Na podstawie własnej hodowli oraz literatury:

  • „Kwiaty w domu” J. Courtier & G. Clarke i seria „Magia Roślin”ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu