Wiadomości


10 kwietnia 2015 / Jaszczurki

Nowy gatunek warana!

Żyjemy w dobie odkryć nowych gatunków, które najczęściej opisuje się głównie na podstawie badań molekularnych. W tym kontekście, opis nowego gatunku sporej wielkości jaszczurki na podstawie morfologii musi budzić ciekawość.
Czytaj więcej
27 stycznia 2009 / Straszyki

Najstarsza skamielina liśćca

Niedawno Wedmann, Bradler i Rust donieśli ze swojej wyprawy o odkryciu najstarszej do tej pory skamieliny liśćca. Wycieczka dostarczyła bezpośredniego dowodu na występowanie podrodziny Phylliinae przynajmniej 47 milionów lat temu.
Czytaj więcej
24 marca 2008 / Jaszczurki

Dymorfizm płciowy anolisów

Badania naukowców z Uniwersytetu hawajskiego sugerują, że zwiększanie się różnic morfologicznych obu płci anolisów zamieszkujących Antyle Wielkie są związane z różnorodnością środowiska, w którym jaszczurki te występują.
Czytaj więcej
14 maja 2007 / Jaszczurki

Lek ze śliny jadowitej jaszczurki

Nowy lek w Wielkiej Brytani leczący niektóre dolegliwości związane z cukrzycą wliczając to chorobę serca został wyrobiony ze śliny jadowitej jaszczurki. Lek odkryty przez naukowców pomaga przy chorobie serca, niewydolności nerek, oraz przy ślepocie u pacjentów chorych na cukrzycę. Lek został wprowadzony w Wielkiej Brytani pod nazwą Byetta.
Czytaj więcej
4 stycznia 2007 / Jaszczurki

Partenogeneza u waranów z Komodo

Być może samice Warana z wysp Komodo (Varanus komodoensis) ułożą sobie dalej życie bez samców. Czyżby nowy ruch feministyczny ? Otóż nie, samice tego gatunku podobnie jak samice Lepidodactylus lugubris mogą składać jaja niezapłodnione przez samca, z których lęgną się ich małe klony.
Czytaj więcej
27 stycznia 2003 / Jaszczurki, Węże

To nie koniec czasu odkryć!

Okazuje się, że koniec wieku XX i początek XXI to czas odkrywania nowych gatunków gadów. Wynika to z ludzkiej ekspansji na nieznane, naturalne tereny. Także badania genetyczne, morfologiczne, czy ekologiczne pozwalają wyodrębnić nowe gatunki z tych znanych już nauce.
Czytaj więcej

Nowe artykuły


 • Lichanura trivirgata – boa różany

  Lichanura trivirgata – boa różany

  Lichanura trivirigata to jedne z mniejszych dusicieli, dorosłe osobniki osiągają zazwyczaj ok. 90 cm długości choć mogą osiągnąć nawet 120 cm długości, tak duże osobniki należą jednak do rzadkości (przyjmuje się, że największe rosną osobniki  Lichanura trivirigata roseofusca z populacji Anza Borrego).
 • Oecophylla smaragdina – mrówka tkaczka

  Oecophylla smaragdina – mrówka tkaczka

  Oecophylla smaragdina czyli mrówka tkaczka należy do rodziny arborealnej (nadrzewnej). Występuje w cieplejszych rejonach Australii i Azji. Mrówki te charakteryzują się potężnymi, tworzącymi jedną całość, dziesiątkami gniazd zbudowanych z liści połączonych jedwabiem produkowanym przez larwy.
 • Harpegnathos spp. – mrówki

  Harpegnathos spp. – mrówki

  Harpegnathos - rodzaj mrówek praktycznie nie do pomylenia z pozostałymi. Są jednymi z najbardziej unikalnych pod względem budowy mrówkami. Ich głównym, charakterystycznym elementem są żuwaczki w kształcie długiej kosy.
 • Vipera berus – żmija zygzakowata

  Vipera berus – żmija zygzakowata

  Żmija zygzakowata jest bez wątpienia najpiękniejszym polskim wężem. Stwierdzenie to jest o tyle prawdziwe, że charakteryzuje ją wręcz niespotykana zmienność ubarwienia, więc każdy może znaleźć swoją ulubioną formę barwną.
 • Kassina maculata – afrykańska żaba biegająca*

  Kassina maculata – afrykańska żaba biegająca*

  Kassina maculata jest raczej odporną żabą, jednak z uwagi na pochodzenie z odłowu niemal wszystkich osobników (znanych jest mi około 5 przypadków rozmnożenia w niewoli, w tym własny) może być zarażona pasożytami.
 • Erianthus versicolor

  Erianthus versicolor

  Erianthus versicolor to bardzo skoczny gatunek prostoskrzydłych, potrafi skakać na odległość nawet 4 metrów. Dorosła samica dorasta do około 3 cm, jej ubarwienie to różne odcienie brązu (na zdjęciu po lewej). Samce dorastają do maksymalnie 2 cm, ubarwienie znacznie różniące się od samicy.Aktualizowane artykuły
Eolagurus luteus
Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...

Większa od „zwykłego” leminga stepowego, o gęstszym i dłuższym futrze barwy piaszczysto-szarej. Charakterystyczna ciemna…


Avicularia hirschii
Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...

Avicularia hirschii na wolności zamieszkuje wschodnie rejony Ekwadoru. Gatunek ten sklasyfikowany został w roku…