Wiadomości


10 kwietnia 2015 / Jaszczurki

Nowy gatunek warana!

Żyjemy w dobie odkryć nowych gatunków, które najczęściej opisuje się głównie na podstawie badań molekularnych. W tym kontekście, opis nowego gatunku sporej wielkości jaszczurki na podstawie morfologii musi budzić ciekawość.
Czytaj więcej
27 stycznia 2009 / Straszyki

Najstarsza skamielina liśćca

Niedawno Wedmann, Bradler i Rust donieśli ze swojej wyprawy o odkryciu najstarszej do tej pory skamieliny liśćca. Wycieczka dostarczyła bezpośredniego dowodu na występowanie podrodziny Phylliinae przynajmniej 47 milionów lat temu.
Czytaj więcej
24 marca 2008 / Jaszczurki

Dymorfizm płciowy anolisów

Badania naukowców z Uniwersytetu hawajskiego sugerują, że zwiększanie się różnic morfologicznych obu płci anolisów zamieszkujących Antyle Wielkie są związane z różnorodnością środowiska, w którym jaszczurki te występują.
Czytaj więcej
14 maja 2007 / Jaszczurki

Lek ze śliny jadowitej jaszczurki

Nowy lek w Wielkiej Brytani leczący niektóre dolegliwości związane z cukrzycą wliczając to chorobę serca został wyrobiony ze śliny jadowitej jaszczurki. Lek odkryty przez naukowców pomaga przy chorobie serca, niewydolności nerek, oraz przy ślepocie u pacjentów chorych na cukrzycę. Lek został wprowadzony w Wielkiej Brytani pod nazwą Byetta.
Czytaj więcej
4 stycznia 2007 / Jaszczurki

Partenogeneza u waranów z Komodo

Być może samice Warana z wysp Komodo (Varanus komodoensis) ułożą sobie dalej życie bez samców. Czyżby nowy ruch feministyczny ? Otóż nie, samice tego gatunku podobnie jak samice Lepidodactylus lugubris mogą składać jaja niezapłodnione przez samca, z których lęgną się ich małe klony.
Czytaj więcej
27 stycznia 2003 / Jaszczurki, Węże

To nie koniec czasu odkryć!

Okazuje się, że koniec wieku XX i początek XXI to czas odkrywania nowych gatunków gadów. Wynika to z ludzkiej ekspansji na nieznane, naturalne tereny. Także badania genetyczne, morfologiczne, czy ekologiczne pozwalają wyodrębnić nowe gatunki z tych znanych już nauce.
Czytaj więcej

Nowe artykuły


  • Gastropholis prasina

    Gastropholis prasina

    Gastropholis prasina jest jednym największym z czterech opisanych gatunków z rodzaju Gastropholis, pozostałe trzy to G. vittata, G. echinata i G. tropidoholis. Znaleziony przez austriackiego zoologa dr Franza Wernera w 1904 roku. W hodowli jest niestety gatunkiem rzadko spotykanym, pomimo stosunkowo łatwej hodowli.
  • Thallomys nigricauda – akacjoszczur czarnoogonowy

    Thallomys nigricauda – akacjoszczur czarnoogonowy

    Akacjoszczur osiąga rozmiary ok. 13-15 cm długości ciała u samców oraz ok. 12,7-15,5 cm u samic. Ogon jest dłuższy niż ciało, od ok. 14,5 cm do 18,8 cm, wyraźnie dłuższy u samców. Waga dorosłych osobników waha się między 32 a 116 g w przypadku samców oraz 44 a 102 g w przypadku samic – przy czym najczęściej oscyluje wokół 50-60 g. Nie występują znaczne różnice w wielkości i masie między osobnikami obu płci.
  • Systematyka ptaszników

    Systematyka ptaszników

    Systematyka ptaszników z podziałem na ptaszniki naziemne, podziemne i nadrzewne oraz podziałem ze względu na miejsce występowania.
  • Homoeogryllus xanthographus

    Homoeogryllus xanthographus

    Dorosłe osobniki osiągają wielkość około 3cm. Ciało czarne lub ciemnobrązowe, głowa jaśniejsza od reszty ciała. Skrzydła brązowe o charakterystycznym jasno-brązowym lub pomarańczowym użyłkowaniu. Nimfy po wykluciu mierzą około 1,5-2 mm, jasno brązowe z czarnymi pręgami i z długimi czułkami.
  • Caribena (Avicularia) versicolor – ptasznik wielobarwny

    Caribena (Avicularia) versicolor – ptasznik wielobarwny

    Jeden z najchętniej kupowanych pająków. Rozpoznawany nawet przez początkujących, często wybierany na pierwszego pająka nadrzewnego. Lubiany za piękne ubarwienie i bezproblemowe rozmnażanie. Wyjątkowo specyficzny wygląd gwarantuje że nie ma szans na pomylenie tego gatunku z jakimkolwiek innym.
  • Lichanura trivirgata – boa różany

    Lichanura trivirgata – boa różany

    Lichanura trivirigata to jedne z mniejszych dusicieli, dorosłe osobniki osiągają zazwyczaj ok. 90 cm długości choć mogą osiągnąć nawet 120 cm długości, tak duże osobniki należą jednak do rzadkości (przyjmuje się, że największe rosną osobniki  Lichanura trivirigata roseofusca z populacji Anza Borrego).







Aktualizowane artykuły


Agamemnon cornutus
Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...

Gatunek mało popularny w hodowlach. Rozmnaża się płciowo i prawdopodobnie także partenogenetycznie, nie jest…


Partenogeneza u płazów i gadów
Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [9]
Loading...

Najczęściej spotykanym typem rozmnażania u organizmów żywych jest rozmnażanie obupłciowe, przy udziale haploidalnych (zawierających…
Coleonyx elegans
Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [21]
Loading...

Eublefar ten występuje na terenach wilgotnych lasów. Często spotyka się je na obrzeżach lasów…




Parabuthus pallidus
Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [10]
Loading...

Parabuthus pallidus zamieszkuje tereny suche, znaleźć go można na sawannach, pustyniach, oraz półpustyniach. Schronienia…