Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
882
Owady – Opisy, Prostoskrzydłe – Opisy

Homoeogryllus xanthographus

Homoeogryllus xanthographus

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Homoeogryllus xanthographus (Guérin-Méneville, 1847)
Nazwa polska: —
Nazwa angielska: African bell cricket

Synonimy

Homoeogryllus indicus

Występowanie

Etiopia, Kenia, Tanzania

Wygląd

Dorosłe osobniki osiągają wielkość około 3 cm. Ciało czarne lub ciemnobrązowe, głowa jaśniejsza od reszty ciała. Skrzydła brązowe o charakterystycznym jasno-brązowym lub pomarańczowym użyłkowaniu. Nimfy po wykluciu mierzą około 1,5-2 mm, jasno brązowe z czarnymi pręgami i z długimi czułkami.

Ciekawostki

Dźwięk samca podczas strydulacji przypomina dźwięk czujki przeciwpożarowej.

Terrarium

Dla 20 dorosłych osobników odpowiednie będzie terrarium o wymiarach zbliżonych do 30x30x30 cm (dł/szer/wys). Wymagana warstwa podłoża o grubości minimum 8 cm. Podłoże powinno być mieszanką Torfu gliny i piasku w proporcjach 60/20/20 cm. Wymagana duża ilość kryjówek więc odpowiednie będą wszelkiego rodzaju kamienie, tuby korkowe, konary i suche liście.

Wentylacja typu góra-dół będzie najbardziej odpowiednia i pozwoli utrzymać prawidłową wilgotność i zapobiegać pleśni.

Temperatura

Z powodzeniem mogą być hodowane w temperaturze pokojowej (około 22°C), jednak aby przyspieszyć rozwój, zwiększyć ilość składanych jaj odpowiednią temperaturą będzie 26-27°C.

Wilgotność

Utrzymujemy na poziomie 50-60%. W terrarium powinniśmy utrzymać różnorodną wilgotność podłoża, tak więc najlepszym rozwiązaniem będzie spryskiwanie tylko jednego roku terrarium tak by samica sama wybrała miejsce odpowiednie do złożenia jaj.

Przeczytaj też  Phoetalia pallida - karaczan pallida*

Żywienie

Gatunek wszystkożerny, podstawą diety powinny być owoce, warzywa oraz płatki dla ryb i martwe owady, co jakiś czas można podawać suchą karmę dla psa.

Dymorfizm płciowy

Samica posiada długie pokładełko.

Rozmnażanie

Samiec strydulując nawołuje samice, po kopulacji w przeciągu kilku dni samica składa jaja do podłoża. Młode klują się po około 25-30dniach. Z 10 par ilość uzyskanych młodych może przekraczać 500 sztuk.

Uwagi

Nie polecam trzymać w sypialni-strydulacja jest na tyle głośna i specyficzna, że może powodować problemy zzasypianiem. Należy dbać o higienę w terrarium i usuwać wszystkie resztki pokarmu, gdyż mogą stanowić świetną pożywkę dla roztoczy.

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Marcin Morawiec / Insect Shop
Zdjęcie imago: Filip MyreZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu