Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
809
Owady – Opisy, Prostoskrzydłe – Opisy

Homoeogryllus xanthographus

Homoeogryllus xanthographus

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Homoeogryllus xanthographus (Guérin-Méneville, 1847)
Nazwa polska: —
Nazwa angielska: African bell cricket

Synonimy

Homoeogryllus indicus

Występowanie

Etiopia, Kenia, Tanzania

Wygląd

Dorosłe osobniki osiągają wielkość około 3 cm. Ciało czarne lub ciemnobrązowe, głowa jaśniejsza od reszty ciała. Skrzydła brązowe o charakterystycznym jasno-brązowym lub pomarańczowym użyłkowaniu. Nimfy po wykluciu mierzą około 1,5-2 mm, jasno brązowe z czarnymi pręgami i z długimi czułkami.

Ciekawostki

Dźwięk samca podczas strydulacji przypomina dźwięk czujki przeciwpożarowej.

Terrarium

Dla 20 dorosłych osobników odpowiednie będzie terrarium o wymiarach zbliżonych do 30x30x30 cm (dł/szer/wys). Wymagana warstwa podłoża o grubości minimum 8 cm. Podłoże powinno być mieszanką Torfu gliny i piasku w proporcjach 60/20/20 cm. Wymagana duża ilość kryjówek więc odpowiednie będą wszelkiego rodzaju kamienie, tuby korkowe, konary i suche liście.

Wentylacja typu góra-dół będzie najbardziej odpowiednia i pozwoli utrzymać prawidłową wilgotność i zapobiegać pleśni.

Temperatura

Z powodzeniem mogą być hodowane w temperaturze pokojowej (około 22°C), jednak aby przyspieszyć rozwój, zwiększyć ilość składanych jaj odpowiednią temperaturą będzie 26-27°C.

Wilgotność

Utrzymujemy na poziomie 50-60%. W terrarium powinniśmy utrzymać różnorodną wilgotność podłoża, tak więc najlepszym rozwiązaniem będzie spryskiwanie tylko jednego roku terrarium tak by samica sama wybrała miejsce odpowiednie do złożenia jaj.

Przeczytaj też  Gigantiops destructor

Żywienie

Gatunek wszystkożerny, podstawą diety powinny być owoce, warzywa oraz płatki dla ryb i martwe owady, co jakiś czas można podawać suchą karmę dla psa.

Dymorfizm płciowy

Samica posiada długie pokładełko.

Rozmnażanie

Samiec strydulując nawołuje samice, po kopulacji w przeciągu kilku dni samica składa jaja do podłoża. Młode klują się po około 25-30dniach. Z 10 par ilość uzyskanych młodych może przekraczać 500 sztuk.

Uwagi

Nie polecam trzymać w sypialni-strydulacja jest na tyle głośna i specyficzna, że może powodować problemy zzasypianiem. Należy dbać o higienę w terrarium i usuwać wszystkie resztki pokarmu, gdyż mogą stanowić świetną pożywkę dla roztoczy.

Opracowanie i źródła informacji

Autor: Marcin Morawiec / Insect Shop
Zdjęcie imago: Filip MyreZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu