Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [2]
Loading...
942
Owady – Opisy, Prostoskrzydłe – Opisy

Erianthus versicolor

Erianthus versicolor

 

Nazewnictwo

Nazwa łacińska: Erianthus versicolor
Nazwa angielska: Monkey face grasshopper
Nazwa polska: —

Wygląd

Dorosła samica dorasta do około 3 cm, jej ubarwienie to różne odcienie brązu (na zdjęciu po lewej). Samce dorastają do maksymalnie 2 cm, ubarwienie znacznie różniące się od samicy. W raz z czernią przeplatają się tutaj kolory od zielonego poprzez turkusowy i niebieski (na zdjęciu po prawej). Imago posiadają skrzydła. Nimfy brązowo-szare, samce nabierają kolorów dopiero jako Imago.

Ciekawostki

Bardzo skoczne, potrafią skakać na odległość nawet 4 metrów. Strydulacja samców (dźwięk wydawany przez pocieranie pewnych części ciała) brzmi niczym delikatne uderzanie w rurę PCV, bardzo specyficzny, cichy dźwięk.

Występowanie

Birma, Tajlandia, Laos, Kambodża, Wietnam

Terrarium

Z uwagi na niewielkie rozmiary, dla 10 sztuk imago w zupełności wystarczy terrarium lub pojemnik 20x20x20 cm. Na dno terrarium powinno się stosować mieszankę torfu, ziemi i piasku o grubości nie mniejszej niż 5-6 cm. Zaleca się stosowanie oświetlenia do odwzorowania dnia i nocy.

Wentylacja nie musi być duża, gatunek ten występuje w Azji, gdzie wilgotność powietrza dochodzi momentami do 90/100%, należy jednak uważać aby nie dopuścić do zbyt dużej wilgotności przez długi okres czasu, dlatego polecam terrarium z wentylacją „góra-dół” lub wycięcie w pokrywie pojemnika dużego otworu i wklejenie bardzo drobnej siatki.

Przeczytaj też  Sphodromantis viridis

Temperatura

W ciągu dnia temperatura powinna wynosić 25-28°C natomiast w nocy około 22°C. Jeżeli temperatura będzie niższa gatunek ten przeżyje, jednak znacznie spowolni jego metabolizm, a co za tym idzie, wydłuży się długość życia kosztem mniejszej ilości jaj i możliwym brakiem kopulacji.

Wilgotność

Podłoże powinno być stale wilgotne (nie mokre), terrarium należy zraszać 2/3 razy w tygodniu tak by utrzymywać wilgotność na poziomie 60-70%.

Żywienie

Gatunek ten żywi się liśćmi jeżyny oraz maliny.

Dymorfizm płciowy

W przypadku młodych należy sugerować się zakończeniem odwłoka, u samca końcówka odwłoka ma mocno zaznaczony, okrągły kształt natomiast u samicy na końcu odwłoka zaokrąglenie nie występuje, zamiast tego znajduje się malutkie pokładełko. Osobniki dorosłe rozpoznaje się bardzo łatwo po ubarwieniu (patrz opis wyglądu).

Rozmnażanie

Bardzo łatwe w rozmnażaniu, przy odpowiedniej temperaturze i wilgotności oraz stałym dostępie pokarmu, samce chętnie kopulują z samicami. Samice składają jaja na podłoże lub w podłożu, jaj nie należy wyciągać, chyba że nie mamy wyboru. Zdarza się, że samice składają jaja na elementy wystroju. Jaja dobrze inkubują się w takich samych warunkach w jakich trzyma się osobniki dorosłe. Okres inkubacji jest bardzo krótki, wynosi zaledwie 3-4 tygodnie choć przy niskich temperaturach może się on wydłuzyć.

Uwagi

Podobnie jak u straszyków czy innych „jeżynożernych” gatunków, należy zadbać o to by przed podaniem gałązek jeżyny lub maliny, porządnie je opłukać lub wymoczyć, gdyż mogą zawierać na sobie np. metale ciężkie lub nieproszonych gości np. pajęczaki.

Przeczytaj też  Phyllium giganteum - liściec olbrzymi

 

Opracowanie 

Autor: Marcin Morawiec / Insect Shop

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu