Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
490
Wije – Opisy

Thyropygus spec. 1

Thyropygus spec. 1

Thyropygus spec. 1 jest średniej wielkości wijem dorastającym do 16 cm, pochodzi z Tajlandii (choć do końca nie wiadomo). Według mnie bardzo ciekawie ubarwiony gatunek ciemnobrązowe segmenty przeplatające się z jaśniejszymi oraz charakterystyczny kolec na ostatnim segmencie ciała tworzą z niego bardzo osobliwego wija. Niestety jest on bardzo rzadkim gatunkiem w hodowli. Niestety nazwiska odkrywcy nie można się doszukać, jedynie co wiadomo że został on opisany w 1891 r.

Występowanie

Thyropygus spec. 1 występuje w Tajlandii choć do końca nie wiadomo i za miejsce pochodzenia podaję się ogólnie Azję.

Biotop

Tajlandia jest krajem nizinnym położonym na Półwyspie Indochińskim. W środkowej części znajduje się Nizina Menamu, na północnym wschodzie płytowa równina Korat ograniczona od południa pasmem Dongrak, a od Niziny Menamu górami Thiu Khao Phetchabun. Północną i zachodnią część kraju zajmują młode (mezozoiczne) pasma górskie o przebiegu południkowym: Tanen Taunggyi (Doi Inthanon, 2595 m, najwyższy szczyt Tajlandii) i Doi Luang.

Cechy szczególne

Jako jeden z nielicznych gatunków posiada wybrzuszenie na ostatnim odwłoku swoisty kolec, posiadają go zarówno samce jak i samice. Nie jest od zakończony żadnym gruczołem więc nie wydziela, jadu czy innych substancji.

Terrarium

Z racji średnich rozmiarów jak na dwuparce naszego pupila wystarczy w zupełności terrarium o wymiarach 40x40x25 cm. Obowiązkowo powinno być wyposażone w klapę uniemożliwiającą wydostanie się podopiecznego z pojemnika ponieważ, wije dobrze wspinają się po elementach wystroju. Terrarium powinno być wyposażone w poidełko. Jako podłoże włókno kokosowe oraz liście dębu lub buku o minimalnej grubości 7 cm. Zamiennikiem włókna kokosowego może być torf, najlepiej stosować proporcję 3:1 lub 3:2 (włókno lub torf na liście). Możemy dodać do naszego terrarium również elementy ozdobne jak, roślinki (nietrujące ponieważ mogą być nadgryzane przez korki), kamienie, gałązki wedle uznania tylko jest jedna zasada! Elementy nie mogą stanowić zagrożenia dla naszych podopiecznych.

Przeczytaj też  Ethmostigmus trigonopodus

Przygotowanie liści

Ważną rolę odgrywają liście ponieważ służą jako pokarm, lecz również stymulują kopulację. Więc należy je odpowiednio przygotować, a mianowicie wybrać się do lasu i uzbierać odpowiednią ilość suchych liści (mogą być z uschniętego drzewa lub gałęzi lub prosto z ziemi). Przeczytaj Przygotowanie liści dla wijów.

Temperatura

Temperaturę utrzymujemy w zakresie 25°C, może dochodzić do 28°C lecz nie powinna przekraczać tej granicy.

Wilgotność

Wilgotność również na poziomie 60-70% może spadać do 50% lecz nie jest preferowane.

Żywienie

Wszelaki pokarm roślinny. Owoce takie jak jabłka, śliwki oraz warzywa takie jak ogórki, pomidor, sałata itp. Możemy eksperymentować z pokarmem, ja do przykładu podaję od czasu do czasu płatki owsiane lub suchy pokarm dla rybek oraz pieczarki. Podajemy zależnie od upodobań naszych pupili. Nieodzowne jest stosowanie w diecie suplementacji wapniowej! Najlepiej kupić sepię w sklepie zoologicznym oraz rozkruszyć na drobniejsze kawałki i rozsypać w paru miejscach terrarium, możemy nawet parę ich zakopać lub rozkruszyć na pokarm (niewielkie ilości). Gdy pokarm zacznie pleśnieć natychmiast musimy go wyciągnąć lecz gdy zacznie gnić niekoniecznie, ponieważ wije jako detrytofagi chętniej zjadają pod umierające części roślin więc i lekko gnijące warzywa lub owoce.

Rozmnażanie

Dorastają do dorosłości w ok 2,5 roku. Jest to gatunek wolno rosnący. Dymorfizm słabo widoczny. Samce mniejsze posiadające gonopodia niedaleko „głowy”. Rozmnażanie nie należy do trudnych lecz czasami bywa tak że wije te nie kopulują przez dłuższy czas z niewiadomych przyczyn. Musimy uzbroić się w cierpliwość.  Po ok 3 – 4 tygodniach samica składa małe białe jajeczka ok 2-4 mm. Natomiast z jajek po ok 1 do nawet 2 miesiącach(zależy od temperatury) wylęgają się młode.

Przeczytaj też  Pelmatojulus ligulatus

Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Azureus 2010 na podstawie własnych doświadczeń oraz internetu:
www.diplopoda.deZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Jedno przemyślenie na temat Thyropygus spec. 1

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu