Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [9]
Loading...
2181
Wije – Opisy

Ophistreptus guineensis

Ophistreptus guineensis

Ophistreptus guineensis (Filippo Silvestri, 1897) jest brązowym przedstawicielem rodziny, dorasta do 25 cm długości, co czyni go dość dużym okazem terraryjnym. Filippo Silvestri jako pierwszy opisał ten gatunek w 1897 r.

Występowanie

Ophistreptus guineensis występuje tak jak większość krocionogów w Afryce, a dokładniej w Nigerii oraz Ghanie.

Biotop

Nigeria w większości jest rozciągnięta na nizinnym terenie w klimacie równikowym, z racji czego gatunek ten występuje pomiędzy polami uprawnymi oraz często w pozostałościach lasów.

Cechy szczególne

Ophistreptus guineensis był spotykany w Ameryce południowej, lecz niestety nie zadomowił się na nowym kontynencie. Prawdopodobnie przypłyną wraz z jakimiś dostawami do których przez przypadek dostał się i przeżył podróż.

Terrarium

Z racji dość dużych jak na wije rozmiarów naszego pupila, terrarium o wymiarach 45x40x25 cm lub nawet większe. Obowiązkowo powinno być wyposażone w klapę uniemożliwiającą wydostanie się podopiecznego z pojemnika ponieważ, diplopoda dobrze wspinają się po elementach wystroju. Terrarium powinno być wyposażone w poidełko. Jako podłoże włókno kokosowe oraz liście dębu lub buku o minimalnej grubości 7 cm. Zamiennikiem włókna kokosowego może być torf, najlepiej stosować proporcję 3:1 lub 3:2 (włókno lub torf na liście). Możemy dodać do naszego terrarium również elementy ozdobne jak, roślinki (nietrujące ponieważ mogą być nadgryzane przez korki), kamienie, gałązki wedle uznania tylko jest jedna zasada ! Elementy nie mogą stanowić zagrożenia dla naszych podopiecznych.

Przeczytaj też  Ethmostigmus spp.

Przygotowanie liści

Ważną rolę odgrywają liście ponieważ służą jako pokarm, lecz również stymulują kopulację. Więc należy je odpowiednio przygotować, a mianowicie wybrać się do lasu i uzbierać odpowiednią ilość suchych liści(mogą być z uschniętego drzewa lub gałęzi lub prosto z ziemi). Przeczytaj Przygotowanie liści dla wijów.

Temperatura

Temperaturę utrzymujemy w zakresie 26-28°C, możemy nawet przekroczyć nieco zakres temperaturowy choć nie jest to wskazane.

Wilgotność

Wilgotność również na poziomie 50-60% jak na klimat równikowy przystało.

Żywienie

Wszelaki pokarm roślinny. Owoce takie jak jabłka, śliwki oraz warzywa takie jak ogórki, pomidor, sałata itp. Możemy eksperymentować z pokarmem, ja do przykładu podaję od czasu do czasu płatki owsiane lub suchy pokarm dla rybek oraz pieczarki. Podajemy zależnie od upodobań naszych pupili. Nieodzowne jest stosowanie w diecie suplementacji wapniowej! Najlepiej kupić sepię w sklepie zoologicznym oraz rozkruszyć na drobniejsze kawałki i rozsypać w paru miejscach terrarium, możemy nawet parę ich zakopać lub rozkruszyć na pokarm(nie wielkie ilości). Gdy pokarm zacznie pleśnieć natychmiast musimy go wyciągnąć lecz gdy zacznie gnić niekoniecznie, ponieważ wije jako detrytofagi chętniej zjadają umierające części roślin więc i lekko gnijące warzywa lub owoce.

Rozmnażanie

Dorastają do dorosłości w bardzo długim czasie do nawet 2,5 roku choć widziałem osobniki które miały trochę ponad rok i składały jaja. Dymorfizm słabo widoczny. Samce mniejsze posiadające gonopodia niedaleko „głowy”. Rozmnażanie nie należy do trudnych lecz czasami bywa tak że wije te nie kopulują przez dłuższy czas z niewiadomych przyczyn. Musimy uzbroić się w cierpliwość. Po ok 3 – 4 tygodniach samica składa małe białe jajeczka ok 2-4 mm. Natomiast z jajek po ok 1 do nawet 2 miesiącach(zależy od temperatury) wylęgają się młode.

Przeczytaj też  Scolopendra heros

 

Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Azureus 2010r. na podstawie własnych doświadczeń oraz internetu:
www.diplopoda.deZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu