Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [7]
Loading...
416
Wije – Opisy

Peridontopyge rubescens

Peridontopyge rubescens

Peridontopyge rubescens (Attems, 1927) jest średniej wielkości dorastającym do 10 cm o bardzo ciekawym ubarwieniu. Czarne segmenty ciała przecięte są wzdłuż żółtym pasem. Odkrywcą był sławny austriacki zoolog Carl August Graf Attems-Petzenstein.

Występowanie

Peridontopyge rubescens można spotkać go w zachodniej Afryce.

Biotop

Zamieszkuje typowe rejony pokryte gęstą roślinnością, o duże wilgotności powietrza oraz wysokich temperaturach.

Cechy szczególne

Jego nietypowe ubarwienie jest bardzo atrakcyjne dla hodowców z całego świata, ponieważ jest to ewenement na skalę światową, ponieważ nie odkryto do tej pory krocionoga którego ubarwienie było tak „ułożone”.

Terrarium

Wij ten nie dorasta do 15 cm więc terrarium w zupełności wystarczy jeżeli będzie miało 30x25x25 cm. Obowiązkowo powinno być wyposażone w klapę uniemożliwiającą wydostanie się podopiecznego z pojemnika ponieważ, diplopoda dobrze wspinają się po elementach wystroju. Terrarium powinno być wyposażone w poidełko. Jako podłoże włókno kokosowe oraz liście dębu lub buku o minimalnej grubości 7 cm. Zamiennikiem włókna kokosowego może być torf, najlepiej stosować proporcję 3:1 lub 3:2 (włókno lub torf na liście). Możemy dodać do naszego terrarium również elementy ozdobne jak, roślinki (nietrujące ponieważ mogą być nadgryzane przez korki), kamienie, gałązki wedle uznania tylko jest jedna zasada ! Elementy nie mogą stanowić zagrożenia dla naszych podopiecznych.

Przeczytaj też  Scolopendra galapagoensis

Przygotowanie liści

Ważną rolę odgrywają liście ponieważ służą jako pokarm, lecz również stymulują kopulację. Więc należy je odpowiednio przygotować, a mianowicie wybrać się do lasu i uzbierać odpowiednią ilość suchych liści (mogą być z uschniętego drzewa lub gałęzi lub prosto z ziemi). Przeczytaj Przygotowanie liści dla wijów.

Temperatura

Temperaturę utrzymujemy w zakresie 26-28°C, możemy nawet przekroczyć nieco zakres temperaturowy choć nie jest to wskazane.

Wilgotność

Wilgotność również na poziomie 80%, a nawet 90%.

Żywienie

Wszelaki pokarm roślinny. Owoce takie jak jabłka, śliwki oraz warzywa takie jak ogórki, pomidor, sałata itp. Możemy eksperymentować z pokarmem, ja do przykładu podaję od czasu do czasu płatki owsiane lub suchy pokarm dla rybek oraz pieczarki. Podajemy zależnie od upodobań naszych pupili. Nieodzowne jest stosowanie w diecie suplementacji wapniowej! Najlepiej kupić sepię w sklepie zoologicznym oraz rozkruszyć na drobniejsze kawałki i rozsypać w paru miejscach terrarium, możemy nawet parę ich zakopać lub rozkruszyć na pokarm(niewielkie ilości). Gdy pokarm zacznie pleśnieć natychmiast musimy go wyciągnąć lecz gdy zacznie gnić niekoniecznie, ponieważ wije jako detrytofagi chętniej zjadają umierające części roślin więc i lekko gnijące warzywa lub owoce.

Rozmnażanie

Dorosłość osiągają w wieku ok.1 roku. Dymorfizm słabo widoczny. Samce mniejsze posiadające gonopodia niedaleko „głowy”. Rozmnażanie nie należy do trudnych lecz czasami bywa tak że wije te nie kopulują przez dłuższy czas z niewiadomych przyczyn. Musimy uzbroić się w cierpliwość. Po ok 3 – 4 tygodniach samica składa małe białe jajeczka ok 2-4 mm. Natomiast z jajek po ok 1 do nawet 2 miesiącach(zależy od temperatury) wylęgają się młode.

Przeczytaj też  Epibolus pulchripes

Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Azureus 2010r. na podstawie własnych doświadczeń oraz internetu:
www.diplopoda.deZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Jedno przemyślenie na temat Peridontopyge rubescens

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu