Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [9]
Loading...
295
Wije – Opisy

Helicochetus dimidiatus

Helicochetus dimidiatus

Helicochetus dimidiatus (Peters, 1855)  kolejny z małych dwuparców, dorastający zaledwie do 7 cm długości. Ciało matowe, segmenty poprzecinane na przemian żółtym i oliwkowym kolorem. Odkryty w 1855 r. przez Amerykańskiego uczonego James Lee Peters’a.

Występowanie

Helicochetus dimidiatus spotykany jest na terytorium Tanzanii, Mozambiku oraz Kenii.

Biotop

Jako nieliczny z rodziny zamieszkuje gorące Afrykańskie sawanny. Przemierza tereny w poszukiwaniu obumarłych roślin i cząstek owoców które mógł by zjeść.

Cechy szczególne

Gatunek typowo nie zamieszkujący wilgotnych lasów lecz suche sawanny. Jest to cecha rzadko spotykana u wijów.

Terrarium

Z racji małych rozmiarów, terrarium o wymiarach 25x25x15 cm powinno wystarczyć. Obowiązkowo powinno być wyposażone w klapę uniemożliwiającą wydostanie się podopiecznego z pojemnika ponieważ, diplopoda dobrze wspinają się po elementach wystroju. Terrarium powinno być wyposażone w poidełko. Jako podłoże włókno kokosowe oraz liście dębu lub buku o minimalnej grubości 7 cm. Zamiennikiem włókna kokosowego może być torf, najlepiej stosować proporcję 3:1 lub 3:2 (włókno lub torf na liście). Możemy dodać do naszego terrarium również elementy ozdobne jak, roślinki (nietrujące ponieważ mogą być nadgryzane przez korki), kamienie, gałązki wedle uznania tylko jest jedna zasada ! Elementy nie mogą stanowić zagrożenia dla naszych podopiecznych.

Przeczytaj też  Ethmostigmus spp.

Przygotowanie liści

Ważną rolę odgrywają liście ponieważ służą jako pokarm, lecz również stymulują kopulację. Więc należy je odpowiednio przygotować, a mianowicie wybrać się do lasu i uzbierać odpowiednią ilość suchych liści(mogą być z uschniętego drzewa lub gałęzi lub prosto z ziemi). Przeczytaj Przygotowanie liści dla wijów.

Temperatura

Temperaturę utrzymujemy w zakresie 26-28°C, możemy nawet przekroczyć nieco zakres temperaturowy choć nie jest to wskazane.

Wilgotność

Wilgotność również na poziomie 50-60%.

Żywienie

Wszelaki pokarm roślinny. Owoce takie jak jabłka, śliwki oraz warzywa takie jak ogórki, pomidor, sałata itp. Możemy eksperymentować z pokarmem, ja do przykładu podaję od czasu do czasu płatki owsiane lub suchy pokarm dla rybek oraz pieczarki. Podajemy zależnie od upodobań naszych pupili. Nieodzowne jest stosowanie w diecie suplementacji wapniowej! Najlepiej kupić sepię w sklepie zoologicznym oraz rozkruszyć na drobniejsze kawałki i rozsypać w paru miejscach terrarium, możemy nawet parę ich zakopać lub rozkruszyć na pokarm(niewielkie ilości). Gdy pokarm zacznie pleśnieć natychmiast musimy go wyciągnąć lecz gdy zacznie gnić niekoniecznie, ponieważ wije jako detrytofagi chętniej zjadają pod umierające części roślin więc i lekko gnijące warzywa lub owoce.

Rozmnażanie

Niestety dużo nie wiadomo na temat rozmnażania tego gatunku. Dymorfizm słabo widoczny. Samce mniejsze posiadające gonopodia niedaleko „głowy”.

 

Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Azureus 2010r. na podstawie własnych doświadczeń oraz internetu:
www.diplopoda.deZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Jedno przemyślenie na temat Helicochetus dimidiatus

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu