Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
779
Owady – Opisy, Straszyki – Opisy

Sceptrophasma hispidulum – patyczak rdzawy

Sceptrophasma hispidulum – patyczak

Patyczak rdzawy (Sceptrophasma hispidulum, Wood-Mason w 1873 r.) – PSG 183 –  w naturze spotykane w Andamanach, wyspach na Morzu Indyjskim. Zarówno samiec jak i samica na końcu odwłoka posiada dwa krótkie, palczaste wyrostki.

Owady te potrafią zmieniać swoją barwę na kolor rdzawy, dzięki czemu polska nazwa brzmi patyczak rdzawy. Patyczak nabiera tego koloru pod wpływem dotknięcia owada, nagłej zmiany wilgotności w terrarium, a także wtedy gdy jest ciemno.

Systematyka

RodzajSceptrophasma

Gatunek: Sceptrophasma hispidulum (Wood-Mason 1873).

Nazewnictwo

Nazwa polska: patyczak rdzawy

Synonimy

Sceptrophasma hispidula, Gratidia hispidula, Bacillus hispidulus, Paraclitumnus hispidulus

Występowanie

Andamany

Jak rozpoznać

 • Samica

  Najczęściej barwy jasnobrązowej. Dość krótkie czułki. Długość ciała mieści się w przedziale 7-8 cm. Odwłok wyraźnie grubszy od pozostałych części ciała.

 • Samiec

  Najczęściej barwy ciemniejszej niż samica. Tak jak samica posiada dość krótkie czułki. Jest jednak mniejszy i szczuplejszy od samicy. Długość ciała mieści się w przedziale 5-6 cm.

 • Młode

  Młode po wykluciu są jasnobrązowej barwy ciała, o długości około 1,5 cm. Często mają zawinięty ku górze odwłok. Pokarm zaczynają przyjmować po 2-3 dniach od wylęgu.

 • Jaja

  Podłużne, z wyraźnie zaznaczonymi dwoma końcami. Na każdym z końców występują charakterystyczne struktury, kształtem przypominające włoski (patrz zdjęcie pod opisem). Samica przykleja jaja do gałązek i innych elementów wystroju terrarium.

Hodowla

 • Dorosłe owady

  Dorosłe patyczaki trzymamy w terrarium, w którym wilgotność powinna być utrzymywana na poziomie około 65%. Temperatura optymalna to około 24°C.

 • Młode owady

  Młode powinny mieć utrzymywaną stałą wilgotność około 70% oraz temperaturę około 26°C. W niższej temperaturze ich cykl rozwojowy ulega wydłużeniu, a w niższej wilgotności mają skłonność do utraty kończyn podczas przechodzenia wylinki.

 • Jaja

  Inkubacja jaj trwa około 1,5-2 miesięcy. Tak jak w przypadku wielu innych gatunków patyczaków, powinno się dbać o utrzymywanie stałej wilgotności i temperatury, oraz o dobrą wentylację by jajka nie zaczęły pleśnieć.

Rozmnażanie

Płciowe, partenogenetyczne.

Żywienie

Zarówno młode jak i dorosłe osobniki żywią się liśćmi jeżyny, maliny, truskawki oraz poziomki.

Terrarium

Jako podłoże stosujemy włókninę kokosową lub ligninę. Ważne jest umieszczenie kilku gałązek (przyklejane są do nich jaja). Dla dwóch par wystarczy terrarium o wymiarach 20x20x25 cm (dł/szer/wys).

Opracowanie: Łukasz Wiśniewski

Przeczytaj też  Lucihormetica subcincta - karaczan świetlikowy*


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu