Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [3]
Loading...
6122
Pseudoclamoris, Ptaszniki – Opisy

Pseudoclamoris gigas

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Pseudoclamoris gigas – ptasznik

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Orange Tree Spider

Systematyka

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena:eukarionty (Eucaryota)
Królestwo:zwierzęta (Animalia)
Typ:stawonogi (Arthropoda)
Podtyp:szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada:pajęczaki (Arachnida)
Rząd:Pająki (Araneae)
Podrząd:Opisthothelae
Infrarząd:Mygalomorphae
Rodzina:Theraphosidae

Gatunek ten został odkryty w 1954 roku przez Caporiacco.

Wygląd

Młode ubarwieniem nie przypominają dorosłych osobników. Przez pierwszych kilka wylinek wyglądają tak samo – posiadają czarny karapaks, pomarańczowy odwłok z czarnym wzorem, odnóża są pomarańczowe z czarnymi stopami. Dopiero później karapaks staje się oliwkowo-zielony, stopy znacznie się rozjaśniają, a charakterystyczny wzór na odwłoku staje się mało widoczny. Jedyne czego brakuje takim pajączkom do wyglądu dorosłych osobników, to czarnych, podłużnych prążków na karapaksie. Samce po ostatniej wylince stają się jednolicie szare. Na pierwszej parze odnóży widoczne są haczyki, a na nogogłaszczkach – bulbusy. Dorosłe samce rozpiętością odnóży często dorównują samicom, lecz ich długość ciała przeważnie wynosi zaledwie 3-3,5 cm.

Jest to średniej wielkości ptasznik. Samice osiągają maksymalnie 6 cm długości ciała, przy czym do kopulacji zdolne są zazwyczaj już po osiągnięciu 4 cm.

Występowanie

W naturze występuje w Gujanie Francuskiej.

Przeczytaj też  Pelinobius muticus

Biotop

Ten nagłowek wymaga uzupełnienia pomóż nam go zaaktualizować, z góry dziękujemy!

Długość życia

Samice dożywają około 10 lat, natomiast samce najczęściej żyją nie dłużej niż 2 lata.

Aktywność

Ten nagłowek wymaga uzupełnienia pomóż nam go zaaktualizować, z góry dziękujemy!

Zachowanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.

Pseudoclamoris gigas bardzo szybki i skoczny pająk, rzadko przejawiający agresję. Czując zagrożenie niemal zawsze ucieka do gniazda.

Jadowitość

Jad tego gatunku należy do słabych.

Ciekawostki

Młode Pseudoclamoris gigas cechują się bardzo szybkim tempem wzrostu – przy odpowiedniej temperaturze wylinki przechodzą co około 4 tygodnie. Często bywa tak, że roczne samice mają ponad 4 cm ciała i są chętne do kopulacji.

Terrarium

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.

Zalecane minimalne wymiary terrarium dla dorosłej samicy to 20x20x35cm. Ważne jest, by w środku znalazł się np. korzeń, czy roślina – znacznie pomoże to pająkowi zbudować swoje gniazdo. Młode pajączki z powodzeniem można trzymać w pojemniku na mocz, czy w innych plastikowych pudełkach (np. po sałatkach).

Temperatura

Temperaturę należy utrzymywać na poziomie 26-28°C w dzień i o 4°C mniej w nocy.

Wilgotność

Optymalna wilgotność dla tego gatunku wynosi około 80%.

Żywienie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.

Pseudoclamoris gigas najchętniej poluje na karaczany oraz świerszcze – ruchliwy pokarm szybko zostaje namierzony i schwytany. Ptaszniki te można również karmić mącznikami oraz drewnojadami, jednak często larwy zakopują się w podłożu, zanim pająk je dostrzeże. Poza tym może się tak zdarzyć, że pająk nie będzie zainteresowany pełzającym pokarmem.

Przeczytaj też  Pamphobeteus ornatus

Dymorfizm płciowy

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych haczyki.

Rozmnażanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.

Rozmnożenie tego gatunku należy do dość prostych. Para zazwyczaj chętnie kopuluje. Samica czasami przejawia agresję wobec samca, który doskonale radzi sobie z ucieczką. Zdarza się, że kokon zostaje wytworzony po niecałym półtora miesiącu od momentu kopulacji. Po trzech tygodniach w kokonie powinny już być nimfy II, które po kolejnych dwóch tygodniach przejdą swoją pierwszą wylinkę. Liczba młodych wynosi zazwyczaj nieco ponad 100 sztuk.

Uwagi

 

 

 

Opracowanie

Opracował Tomasz Frank 'tomm3k' na podstawie własnych doświadczeń.

 

Raporty rozmnożeniowe

  1. Pseudoclamoris gigas – raport rozmnożeniowyZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu