Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
2545
Skorpiony – Opisy

Heterometrus longimanus

Heterometrus longimanus  skorpion

Heterometrus longimanus (Herbst, 1800) to duży (nawet ponad 15 cm), atrakcyjny skorpion. Ze względu na skryty tryb życia nie będzie on jednak zbyt często cieszył oczu hodowcy. Podobnie jak Pandinus imperatorHeterometrus do obrony wykorzystują swe potężne szczypce, na tyle silne by przeciąć skórę. Ukłucia zdarzają się niezmiernie rzadko.

Biotop

Jego biotopem jest las tropikalny. Heterometrus spotyka się pod zwalonymi drzewami oraz w samodzielnie wykopanych norkach. Często żyją w niewielkich koloniach.

Występowanie

Gatunek ten występuje na terenie Malezji, Indonezji i Singapuru.

Ciekawostki

Wiele gatunków Heterometrus jest do siebie łudząco podobnych. Z powodu trudności w zidentyfikowaniu gatunków, na europejskim rynku terrarystycznym oferowane są zazwyczaj Heterometrus sp. W większości są to zwierzęta pochodzące z odłowu.

Jadowitość

Jego jad jest stosunkowo słaby, niegroźny dla zdrowego człowieka. W przypadku ukłucia występuje ból i miejscowy obrzęk który może się utrzymywać od kilku godzin do kilku dni. Sporadycznie mogą też wystąpić wymioty.

Terrarium

Dla jednej sztuki wystarczy terrarium o powierzchni 30×30 cm. Dla kilku sztuk odpowiednio większe i z dużą ilością kryjówek. Warstwa podłoża nie powinna być mniejsza niż 10 cm ponieważ skorpiony te większość czasu spędzają w głębokich, wykopanych przez siebie norkach. Jako podłoża można użyć torfu, włókna kokosowego lub ziemi leśnej i mchu. Konieczna jest miseczka w wodą. Do dekoracji można użyć m.in. płaskich kamieni, fragmentów ceramicznych doniczek, korzeni stosowanych w akwariach itp. Kora i inne podatne na pleśń elementy nie sprawdzą się z uwagi na wysoką wilgotność panującą w terrarium. Temperaturę utrzymujemy na poziomie 26-30°C, a wilgotność ~80%.

Przeczytaj też  Tityus magnimanus

Żywienie

Heterometrus są bardzo żarłoczne i jedzą wszystko co tylko uda im się upolować. Można podawać karaczany, świerszcze, szarańcze, larwy mącznika (Tenebrio molitor) i drewnojada (Zophobas morio), ćmy.

Dymorfizm płciowy

Jak u Pandinus imperator. Samiec posiada dłuższe i bardziej okazałe pektyny.

Rozmnażanie

Po trwającej zwykle ok. 10-14 miesięcy ciąży (w zależności od warunków panujących w terrarium jak i liczebności młodych) samica rodzi od 12 do ponad 30 młodych (zwykle ok. 20). Przez 2-3 tygodnie młode skorpiony przebywają na grzbiecie matki. Gdy już opuszczą jej grzbiet można je oczywiście odłowić i trzymać w osobnych pojemnikach, jednak z moich doświadczeń wynika iż chowane wspólnie z matką rozwijają się o wiele szybciej niż trzymane osobno (różnica 2 wylinek u 10-miesięcznych skorpionów). W takim przypadku należy się jednak liczyć z tym, że kilka najsłabszych sztuk może zostać zjedzonych przez matkę lub rodzeństwo. Jest to jednak najbardziej naturalny sposób odchowu młodych. Należy tylko pamiętać aby terrarium było odpowiednio duże i warstwa podłoża wystarczająco gruba.

Uwagi

Powyższe wskazówki będą pomocne także w hodowli innych gatunków Heterometrus.

 

 

Opracowanie i źródła informacji

Opracował Bartłomiej Gorzkowski na podstawie własnych doświadczeń oraz literatury:

  1. Ryszard Wiejski-Wolschendorf : Skorpiony, Wyd. Egros, Warszawa (2002)
  2. Ann Webb: SCORPIONS, keeping and breeding Them in Captivity (Re-154)
  3. TFH Publications; (1998)
  4. Gary A. Polis: The Biology of Scorpions – Stanford University Press; (1990)
  5. Fet, Victor & Paul Selden: SCORPIONS 2001 – In memoriam Gary A. Polis. British Arachnological Society (2001)
  6. Philip Brownell, Gary A. Polis: Scorpion Biology and Research, Oxford University Press; (2001)
Przeczytaj też  Mesobuthus gibbosusZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Jedno przemyślenie na temat Heterometrus longimanus

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu