Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
757
Skorpiony – Opisy

Odonturus dentatus

Odonturus dentatus – skorpion

Warunki hodowli
Wilgotność ~50-70%
Temperatura w dzień ~25-30°C
Temperatura w nocy ~22-25°C
Terrarium 20x20x20 cm

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Golden Devil Scorpion.

Systematyka

Gromada: pajęczaki (Arachnida)
Rząd: skorpiony (Scorpiones)
Rodzina: Buthidae
Rodzaj: Odonturus
Gatunek: Odonturus dentatus (Karsch, 1879)

Występowanie

Odonturus dentatus występuje na terenie Afryki, a konkretniej w Kenii, Somalii i Tanzanii.

Biotop

Gatunek zamieszkujący tereny o umiarkowanej wilgotności, takie jak sawanny. Najczęściej występuje na wybrzeżach wschodniej Afryki, gdzie można znaleźć go pod kamieniami i kłodami zwalonych drzew.

Wygląd

Ze względu na podobieństwo w budowie i ubarwieniu często jest mylony z przedstawicielami Babycurus. Jego ciało pokrywa piękny pomarańczowo-brązowy kolor. Jak jego angielska nazwa wskazuje, można również doszukiwać się złotego odcienia.

Odonturus dentatus to niewielkich rozmiarów skorpion osiągający ok. 5-8 cm długości ciała.

Ciekawostki

Dla spostrzegawczego i nieco doświadczonego posiadacza skorpionów istnieje stosunkowo łatwy sposób, aby wskazać różnicę w budowie, która odróżnia go od najczęściej z nim mylonego gatunku Babycurus jacksoni. Oba gatunki różni niewielki wyrostek znajdujący się u Odonturus dentatus na III i IV parze odnóży, a u B. jacksoni występuje na IV, ale zauważymy jego brak na III.  Dzięki tej niewielkiej różnicy jesteśmy w stanie potwierdzić nasze przypuszczenie co do gatunku, lub je wykluczyć.

Przeczytaj też  Mesobuthus eupeus

Zachowanie

Gatunek nie należy do nadzwyczaj agresywnych. W razie zagrożenie woli się wycofać aniżeli atakować. Należy jednak uważać, ponieważ może zaskoczyć nas szybkością jaką dysponuje. Przy zapewnieniu odpowiedniej ilości kryjówek oraz dostatecznej ilości pokarmu można z powodzeniem trzymać w niewielkich grupach.

Jadowitość

Brak dokładnych danych na temat siły jadu tego gatunku. Należy jednak do rodziny Buthidae, co sprawia, że należy mieć się na uwadze oraz przyjąć założenie, iż jest stosunkowo silny.

Długość życia

Statystycznie można przyjąć, że długość życia powinna się zmieścić w przedziale około 3-4 lat.

Terrarium

Jako, że jest to stosunkowo nieduży skorpion, wystarczy mu terrarium o powierzchni 20/20 cm. Wysokość nie ma tu większego znaczenia, lecz 20-25 cm będzie optymalną wysokością. Nasz podopieczny będzie mógł się spinać, a my będziemy mogli wygodnie operować w terrarium pęsetą. W terrarium na pewno powinien znaleźć się płaski kamień lub konar czy też korzeń, by skorpion pod nim wykopał sobie kryjówkę, w której będzie spędzał dzień. Jako element dekoracyjny możemy zastosować roślinność naturalną, jak i sztuczną. Kolejnym elementem wystroju terrarium są różnego rodzaju korzenie, po których nasz skorpion będzie mógł się wspinać. Na tylnej ściance możemy wykonać tło. Oprócz efektu wizualnego zwiększy ono również powierzchnie użytkową.

Jako podłoża najlepiej użyć około 5 cm warstwy torfu lub włókna. Można go zmieszać z niewielką ilością piasku, ale nie jest to niezbędna czynność.

Temperatura

Optymalna temperatura rozwoju dla tego skorpiona to 25-30°C w dzień i 22-25°C w nocy.

Przeczytaj też  Iomachus politus

Wilgotność

Odonturus dentatus to skorpion, u którego wilgotność utrzymujemy na poziomie 50-70%. Uzyskamy ten efekt stosując miseczkę z wodą oraz kilkukrotnym zraszaniem całego terrarium w ciągu tygodnia.

Dymorfizm płciowy

Liczba ząbków na pektynach wynosi:

  • samica: 21-27
  • samiec: 21-27

Zatem liczenie ząbków na nic się nie zda. Innym sposobem jest porównanie nogogłaszczek samca i samicy. Tzw. stały palec samca jest nieco bardziej masywniej zbudowany, aniżeli samicy.

Rozmnażanie

Ciąża przy zachowaniu optymalnych warunków trwa średnio 5-7 miesięcy. Po tym czasie samica wydaje na świat 10-40 młodych. Jeśli chodzi o długość trwania ciąży, to w moim przypadku za pierwszym razem były to 4 miesiące od momentu kopulacji. Po pierwszych młodych wpuściłem samca do samicy i po trzech miesiącach wydała kolejny miot. Kolejny miot samica wydała po trzech miesiącach, ale tym razem już bez kontaktu z samcem. Czyli na pewno wydała dwa mioty po jednorazowym kontakcie z samcem. Jeśli chodzi o liczby młodych, to w pierwszym miocie było 18 sztuk, w drugim 13, a w trzecim 11. Po urodzeniu młode w piątym lub szóstym dniu przechodziły w stadium L2.

Uwagi

Panuje powszechnie rozprowadzana opinia, iż jest gatunek problematyczny w hodowli. Niestety trudno się z tym zgodzić – osobniki dobrze adaptują się w terrarium, odchów młodych nie sprawia również wybitnie dużych problemów. Mylna opinia mogła dotyczyć słabych osobników pochodzących z importu.

 

Opracowanie

Opracowanie i źródła informacji

Dominik Wysocki, Adam Indrycha. Kwestie rozmnożenia zaktualizował 'tomm3k’.

  • http://www.ub.ntnu.no/scorpion-files/
  • http://krazy8sinvertebrates.com/
  • http://experts.about.com/
  • http://www.e-monsite.fr/

Literatura:

 

  • The scorpion Odonturus dentatus in captivity. F. Kovařík, 2007.

 ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu