Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
3016
Rośliny – Opisy

Epipremnum aureum – epipremnum złote

Epipremnum aureum – epipremnum złote

Gatunek rośliny z rodziny Obrazkowate, w stanie naturalnym występuje na Wyspach Salomona. Charakterystycznym elementem rośliny są jej liście. Dla których to roślina jest uprawiana jako pnącze ozdobne. Charakteryzują się żółtymi, białymi, lub jasnozielonymi nieregularnie nakrapianymi plamami. Liście są kształtu sercowatego. Im starszy osobnik tym liście są większe. Ilość przebarwień i plam na liściach, jak i ich rozmiar jest uzależniony od stanowiska.

Nazwa botaniczna

Epipremnum aureum

Rodzina

Obrazkowate (Araceae)

Wielkość

Pnącze to w środowisku naturalnym, w zależności od odmiany, osiąga od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów długości. W warunkach domowych zaledwie 10 metrów.

Gatunki i odmiany

  • Epipremnum giganteum – w stanie naturalnym rośnie w Malezji, Tajlandii, Singapurze i Wietnamie. Jest to olbrzymie pnącze dorastające nawet do 60 m. długości. Gatunek spokrewniony z Epipremnum aureum
  • Epipremnum auraum „Marble Queen” – odmiana o liściach kremowych w drobne zielone cętki
  • Epipremnum aureum „Aureum” – najbardziej rozpowszechniona odmiana tej rośliny, liście sercowate z żółtymi plamami
  • Epipremnum aureum „Lemon” – odmiana o żółtozielonych liściach bez wybarwień.
  • Epipremnum aureum „N’Joy” – odmiana o liściach zielonych z białymi przebarwieniami.

Toksyczność

Przeczytaj też  Clivia - kliwia

Jak wszystkie gatunki z rodziny Obrazkowate, również Epipremnum aureum jest rośliną trującą.

Stanowisko

Lubi stanowisko pół cieniste. Na stanowisku słonecznym trzeba zaniechać spryskiwania rośliny, gdyż może to spowodować poparzenie liści.
Przy zbyt dużym niedoborze światła, przebarwienia na liściach są znikome, a ich wielkość nie jest tak imponująca jak w przypadku stanowisk jaśniejszych.

Temperatura

Z uwagi na pochodzenie i rozmiary tej rośliny, powinna przez cały rok przebywać w mieszkaniu. Jako roślina tropikalna nie znosi przeciągów, nie jest odporna na mrozy. Temperatura stała powinna wahać się od 15-16°C w zimie do 18-25°C w lecie.

Podlewanie

W okresie wiosna-lato obfite, w ciągu reszty roku podlewa się oszczędniej, ale trzeba to uzależnić od panującej temperatury.

Nawożenie

Nawozimy raz na tydzień od marca do końca sierpnia, nawozem do roślin zielonych.

Przesadzanie

Z uwagi na to, iż wszystkie Obrazkowate lubią rosnąć w ciaśniejszych doniczkach, przesadzamy dość rzadko. Młode okazy przesadzamy co roku, lub co dwa, starsze co 3-5 lat do nieco płaskiej, szerokiej doniczki. Na spód doniczki sypiemy warstwę 2-3 cm drenażu, używamy ziemi znormalizowanej, lub do roślin zielonych.

Rozmnażanie

Epipremnum nie należy do roślin trudnych w rozmnażaniu. Rozmnażamy z sadzonek wierzchołkowych, lub kawałków pędu z 1-2 węzłami. Sadzonki powinny przebywać w pomieszczeniu o temperaturze około 22-25°C. Podlewamy je wtedy dość obficie, nie spryskujemy w przypadku kiedy rozmnażamy sadzonki nie wierzchołkowe. Gdyż wynurzające się spod ziemi nowe pędy, od nadmiary wilgoci mogą zacząć gnić.

Stopień trudności uprawy

Łatwy w uprawie.

 

Opracowanie i źródła informacji

Opracował Tomasz Rypniowski „Majorek” na podstawie:

  • Wikipedia
  • pnacza.info
  • „200 najpiękniejszych roślin doniczkowych” Halina Heitz
  • Własnych doświadczeńZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu