Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
4658
Rośliny – Opisy

Dracaena – dracena

Nazwa botaniczna: Dracanea, 40 gatunków

Rodzina

Agawowate (Agavaceae)

Wielkość

Rośliny w terrarium rosną dość powoli wytwarzając rocznie kilkanaście liści, trudno określić ich wielkość bo rosną one przez całe życie, ale jeśli kupiłeś powiedzmy 30cm okaz to aby osiągnąć 50 cm wysokości będzie potrzebował około 3 lat.

Wygląd

Rośliny posiadają zdrewniały pień z którego wyrasta 1-6 rozet rosnących w górę przez całe życie rośliny. Liście (zależnie od gatunku) są trawiaste bądź lancetowate, zielone z matowym połyskiem.

Gatunki

  • Dracena wonna (Dracanea fragrans), jest to najbardziej masywna wśród roślin z tego rodzaju, ma gruby (od 5cm średnicy) pień z jasnobrązową korą, liście szerokie (od 4-5cm), błyszczące, łukowate, koloru ciemnozielonego (u odmiany „Massangeana” liście ciemnozielone z jasnozielonym paskiem po środku), ta dracena nadaje się do terrarium tropikalnego dla wszystkich zwierząt, nie zależnie od masy (węże, żaby goliat, anolisy, agi, drzewołazy itd.), jedynie należy zwrócić uwagę czy nie jest to gatunek roślinożerny (legwan zielony) lub czy nie ma ostrych pazurów (agama błotna).
  • Dracena deremeńska (Dracanea deremenica), ta dracena posiada stosunkowo cienki, brązowo-zielony pień z którego wyrasta, gęsto obsadzona liśćmi rozeta, liście te są eliptyczne, błyszczące i ciemnozielone, warto tutaj dodać że w kątach liści lubią spać anolisy i rzekotki.
  • Dracena Sanderiana (Dracanea sanderiana), to jedna z najdrobniejszych dracen, ma bardzo cienki, zielny pień z którego wyrastają błyszczące, lancetowate liście koloru (zależnie od odmiany) jasnozielonego, zielonego, żółtego i kremowego.
  • Dracanea marginata, to najpospolitsza dracena, także ma cienki pień, z którego wyrasta masa trawiastych, zielonych z czerwoną obwódką liści. Dracena ta efektownie wygląda nad zbiornikiem wodnym lub ze skalistym tłem w towarzystwie roślin o dużych liściach (np. zanokcica).
  • Dracaena surculosa syn. Dracaena godseffiana. pochodzi z lasów deszczowych zachodniej Afryki. Roślina o krzaczastym pokroju, na cienkich, podobnych nieco do bambusa pędach wyrastają po 2-4 w okółkach skórzaste, owalne, zaostrzone, ciemnozielone liście, zależnie od odmiany nakrapiane złociście lub kremowobialo, czasem z białym pasem biegnącym przez środek liścia. Cala roślina osiąga 60 i więcej cm wysokości, liście mają wymiary 8-10 na 4 cm. Roślina jest ozdobna także z kwiatów. Preferuje miejsca jasne ale nie bezpośrednio nasłonecznione, sporą wilgotność i temperatury powyżej 18 stopni (w okresie wegetacji, poza nim nie mniej niż 10), ale jest w stanie znieść także większe zacienienie z tym ze wpłynie to na zabarwienie liści. Popularne odmiany: „Florida Beauty”, „Punctulata”, „Golddust”,”Milky Way”, „Juanita” – dwie pierwsze okazjonalnie dostępne. Nie przyrasta zbyt szybko a dzięki atrakcyjnemu wyglądowi i pochodzeniu a także sporej odporności ma szanse znaleźć zwolenników wśród terrarystów. Jest często uprawiana systemem hydroponicznym.
Przeczytaj też  Lista roślin niebezpiecznych dla żółwi

Występowanie

Leśne obszary Afryki i Azji, Madagaskar, Wyspy Kanaryjskie, Sri Lanka.

Informacje dodatkowe

Dzięki tak dużej różnorodności można stworzyć terrarium tylko i wyłącznie z samymi dracenami. Najlepiej umieścić tam mały zbiorniczek wodny, aby zwiększał wilgotność powietrza. W liściach szerokolistnych gatunków lubią przebywać małe stworzonka (m.in. anolisy i rzekotki).

Zastosowanie

Draceny sadzi się do wysokich tropikalnych terrariów najlepiej w części tylnej bądź z boku.

Stanowisko

Rośliny preferują stanowisko jasne lub pół cieniste, ciepłe o średniej wilgotności powietrza. Gleba powinna być żyzna, średnio wilgotna z dodatkiem próchnicy.

Hodowla

Kwiaty podlewamy dopiero wtedy gdy wierzchnia warstwa lekko przeschnie, musimy uważać aby nie zalać naszych podopiecznych, w przeciwnym razie zaczną szybko zamierać. Nawóz stosujemy raz na 3 tygodnie, należy pamiętać również o ścieraniu kurzu z liści za pomocą ściereczki zanurzonej w ciepłej wodzie.

Rozmnażanie

Rozmnażanie jest dość trudne i pracochłonne a dorodne egzemplarze uzyskamy dopiero po kilku latach, dlatego lepiej jest kupić nowy egzemplarz.

Na podstawie własnych doświadczeń i literatury

  • „1000 najpiękniejszych roślin doniczkowych” H.Heit

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu