Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
771
Acanthoscurria, Ptaszniki – Opisy

Acanthoscurria insubtilis

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Acanthoscurria insubtilis – ptasznik

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Bolivian Whiteknee Tarantula, Short Hair Zebra Tarantula, Chaco Mouse Brown Tarantula

Starsza nazwa Acanthoscurria abnormis 

Systematyka

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena:eukarionty (Eucaryota)
Królestwo:zwierzęta (Animalia)
Typ:stawonogi (Arthropoda)
Podtyp:szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada:pajęczaki (Arachnida)
Rząd:Pająki (Araneae)
Podrząd:Opisthothelae
Infrarząd:Mygalomorphae
Rodzina:Theraphosidae

 

Wygląd

Są to silnie zbudowane, jednolicie ciemnobrązowe lub czarne pająki. Jedynie na kolanach znajdują się wąskie okrężne paski koloru białego, lekko wpadającego w róż lub jasny brąz. Odnóża i odwłok pokryte długimi, jaśniejszymi od reszty ciała włoskami. Dorastają do 6-7 cm DC oraz 14 cm rozstawu odnóży. Dorosłe samce mają bulbusy oraz haki. Samiec po ostatniej wylince jest niemal jednolicie czarny, a paski na kolanach są niemal niewidoczne.

Występowanie

Acanthoscurria insubtilis występują głównie w Boliwii, spotykane także w Peru.

Biotop

Są to ptaszniki naziemne, lubiące kopać. Często zamieszkują wykopane przez siebie norki, rzadziej zamieszkują „gotowe” siedliska.

Przeczytaj też  Poecilotheria subfusca

Długość życia

Ten nagłowek wymaga uzupełnienia pomóż nam go zaaktualizować, z góry dziękujemy!

Aktywność

Aktywne są przede wszystkim wieczorem oraz w nocy.

Zachowanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.

Jest to dość nerwowy ptasznik, często wyczesuje włoski parzące i zdarza mu się podejmować próby kąsania i gdy jest podrażniony. Przy obsłudze terrarium należy zachować ostrożność (np. używać długiej pęsety).

Jadowitość

Ten nagłowek wymaga uzupełnienia pomóż nam go zaaktualizować, z góry dziękujemy!

Terrarium

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.

Do hodowli tych pająków w zupełności wystarczy terrarium 30x20x20 cm. Warstwa podłoża w pomieszczeniu hodowlanym powinna wynosić około 4 cm, i może być stanowiona przez torf, włókno kokosowe, lub mieszankę torfu z piaskiem. W terrarium powinno się umieścić kryjówkę dla pająka, np. połowę skorupy po orzechu kokosowym, doniczkę, kawałek kory. Możemy również umieścić w nim niedużą miseczkę z wodą. Jeśli chodzi o wystrój terrarium, to można używać wszelkich sztucznych dekoracji, dostępnych np. w sklepach zoologicznych. Odradzam sadzenie w terrarium żywych roślin, gdyż pająk najprawdopodobniej pokryje je pajęczyną lub wykopie z ziemi, gdyż roślinka bardzo szybko zacznie się niszczyć i dodatkowo może się przez nią pojawić pleśń, która jest niebezpieczna dla zdrowia ptaszników. Generalnie wystrój terrarium zależy wyłącznie od upodobań hodowcy – pająkowi do szczęścia wystarczy chłonne podłoże utrzymujące miejscami wilgoć, kryjówka i ewentualnie miseczka z wodą.

Młode osobniki trzymane w pojemniczkach po kliszy lub innych pomieszczeniach podobnej wielkości nie wymagają żadnego wystroju poza małą warstwą podłoża (torfu lub włókna kokosowego), które musi być stale lekko wilgotne (należy o to zadbać szczególnie, kiedy pająk przygotowuje się do linienia).

Przeczytaj też  Thrixopelma ockerti

Temperatura

Hodujemy je w temperaturze 25-29°C.

Wilgotność

Wilgotność powinna wynosić 60-70%.

Oświetlenie

Oświetlenie w terrarium jest zbędne, gdyż pająki wolą życie w „ciemni”. Możemy jednak zamontować czerwoną żarówkę o mocy 15W, która pomoże utrzymać odpowiednią temperaturę, a także pozwoli na nocne obserwacje tego zwierzęcia – bowiem pająki nie widza czerwonego światła.

Żywienie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.

Młodym osobnikom podajemy larwy mącznika młynarka, larwy much (dostępne w każdym sklepie wędkarskim jako białe robaki – koniecznie niebarwione!) oraz wylęg świerszczy. W razie potrzeby możemy larwy pokroić na mniejsze kawałki, lub uśmiercamy je, gdyż małe pajączki często boją się ruchliwych larw. Podrośniętym i dorosłym pająkom podajemy świerszcze, karaczany, drewnojady.

Dietę pająków możemy latem urozmaicić o plankton łąkowy, np. świerszcze lub motyle. Należy jednak zwracać uwagę na to by nie łapać owadów w pobliżu ruchliwych dróg lub zakładów przemysłowych, gdyż owady te mogą zawierać metale ciężkie, szkodliwe dla naszych podopiecznych.

Dymorfizm płciowy

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.
Ten nagłowek wymaga uzupełnienia pomóż nam go zaaktualizować, z góry dziękujemy!

Rozmnażanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.

 

Opracował Arkadiusz Guzanek – newneo, na podstawie własnych doświadczeń oraz przy pomocy źródeł:

The World Spider Catalog, Version 7.0 – Norman I. Platnick

www.sea.unep-wcmc.org;

www.sklipkani.cz;

www.exoticfauna.com;

 ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Jedno przemyślenie na temat Acanthoscurria insubtilis

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu