Artykuł w kategoriach: Ptaszniki – Opisy, Thrixopelma
Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...

Thrixopelma pruriens


Thrixopelma pruriens – ptasznik

Na wolności występuje w Chile i Peru. Gatunek opisany w 1998 roku przez Smith’a. Angielska nazwa tego pająka to Green Velvet Tarantula.


Samica dorasta do 5-6 cm ciała, samce są mniejsze.

Podstawowym ubarwieniem tego ptasznika jest czerń. Tarczka grzbietowa ma złotawy połysk, podobnie jak pierwszy człon odnóży. Na kończynach znajdują się słabo widoczne jaśniejsze kreseczki. Odwłok ze złotą plamą, tzw. lusterkiem. Młode od małego są czarne z jasną tarczką grzbietową, na odwłoku mają błyszczącą plamkę. Rzadko kopią w podłożu.

Optymalne wymiary terrarium dla dorosłej samicy to 30/25/20 cm (szer./dł./wys.). Jako podłoże można zastosować torf lub substrat kokosowy. Można tam umieścić jako kryjówkę kawałek kory. Temperatura powinna utrzymywać się na poziomie 24-26°C (nocą może spadać do 18-20°C). Wymaga wilgotności w granicach 70-80%.

Ptaszniki karmimy larwami mącznika młynarka, much i drewnojadów. Można podawać im także świerszcze, karaczany i szarańczę.

Dojrzały samiec ma na nogogłaszczkach narządy kopulacyjne (tzw. bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze odnóży krocznych haczyki. Ubarwiony jest podobnie jak samica z tym, że nie ma aż tak błyszczącej tarczki grzbietowej. Jego cechą charakterystyczną są kolce występujące na każdej kończynie. Nogi pająka wyglądają jak gałązka jeżyny. Rozmnaża się w niewoli, ale stosunkowo rzadko

Ptasznik dosyć spokojny, łatwy w hodowli, rzadko wyczesuje włoski parzące z odwłoka. Nadaje się dla początkujących terrarystów.

Autor: Awikularia
Literatura:
F. Kovarik, Sklipkani, 1998;
H. J. Peters, Tarantulas of the world, Kleiner Atlas der Vogelspinnen, cz.2, 2000;
N. I. Platnick, The World Spider Catalog, Version 5.5;
Rick C. West, www.birdspiders.com;
www.cyriocosmus.com
;
Własne doświadczenia.

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu