Uwaga ten artykuł wymaga sprawdzenia i poprawek. Jeśli uważasz że jestes w stanie sprawdzić ten tekst, napisz do nas.
Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
Kategorie: Początkujący, Wije – Artykuły

Skolopendry – pytania

3. Jakie terrarium - wielkość, podłoże, wystrój?

Wielkość terrarium powinna być przystosowana do wielkości naszego podopiecznego – dla młodego osobnika bezproblemowo wystarczy popularny moczbox lub niewielki pojemnik po sałatce, po uprzednim wykonaniu wentylacji (kupujemy sałatkę w hipermarkecie, wyjadamy zawartość i pudełeczko sobie zatrzymujemy), dla większych osobników stosuje się ogólnie przyjęty standard długości ścianek 2x długość osobnika na 1x długość osobnika, czyli dla skolopendry o 15cm długości komfortowy pojemnik ma 2×15=30cm długości na 15cm szerokości. Wysokość w gruncie rzeczy dowolna, pamiętać należy iż pareczniki potrafią postawić prawie całe swoje ciało w pozycji pionowej oraz wspinać się po silikonie w rogu terrarium, także zdecydowanie odradza się pojemniki odkryte. Przy robieniu wentylacji należy uwzględnić grubość naszego podopiecznego, zdarzają się przypadki, że przez ~1mm szerokości dziurkę uciekła na oko 2x grubsza skolopendra.

Jako podłoże idealnie sprawdza się włókno kokosowe (lub torf odkwaszony) wymieszany z piaskiem, w stosunku od 3:1 do 1:1 w zależności od biotopu z którego pochodzi skolopendra. W celu polepszenia warunków możemy dodać wermikulit, wpływa on ujemnie na rozwój pleśni i grzybów.
Przy wykańczaniu ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia, pamiętać należy tylko o obowiązkowej kryjówce (zdarzają się przypadki śmierci skolopendry prawdopodobnie spowodowane stresem) – np.: kawałek suchej kory, kamień, itp.

Powiązane wpisy