Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [4]
Loading...
3088
Ptaszniki – Opisy, Selenocosmia

Selenocosmia javanensis

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Selenocosmia javanensis

Nazewnictwo

Nazwa angielska: Javan Yellowknee

Nazwa niemiecka: Java-Vogelspinne

Systematyka

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena:eukarionty (Eucaryota)
Królestwo:zwierzęta (Animalia)
Typ:stawonogi (Arthropoda)
Podtyp:szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada:pajęczaki (Arachnida)
Rząd:Pająki (Araneae)
Podrząd:Opisthothelae
Infrarząd:Mygalomorphae
Rodzina:Theraphosidae

Walckenaer opisał w 1837 roku samice tego pająka jako Mygale javanensis, natomiast w 1842 roku Koch opisał samca. Dopiero w 1871 roku Ausserer przypisał ten gatunek do rodzaju Selenocosmia i tak pozostaje po dzień dzisiejszy.

Podgatunki

Napotkałem informacje o istnieniu czterech podgatunków Selenocosmia javanensis:

  1. Selenocosmia javanensis brachyplectra (Jawa)
  2. Selenocosmia javanensis dolichoplectra (Jawa)
  3. Selenocosmia javanensis fulva (Jawa)
  4. Selenocosmia javanensis javanensis (od Malezji aż po Sulawesi)
  5. Selenocosmia javanensis sumatrana (Sumatra)

Pierwsze trzy podgatunki zamieszkują Jawę, natomiast ostatni występuje na Sumatrze. Podgatunek nominalny występuje natomiast od Malezji aż po Sulawesi.

Odmiany barwne

Występuje odmiana „red” (??) [prośba o kontakt .

Wygląd

Ma ciało pokryte krótkimi gęstymi włoskami. Samice są przeważnie jednolicie brązowe, a osobniki z Sumatry prawie czarne. Samce również przyjmują barwy od brązowej po czerń, a na ich odnóżach znajdują się gęste, króciutkie, brązowe włoski. Dorasta do 6 cm DC.

Przeczytaj też  Agkistrodon contortrix - mokasyn miedziogłowiec

Występowanie

Selenocosmia javanensis zamieszkuje wyspy Jawa, Sumatra, południowe Borneo, a także różne rejony Malezji.

Biotop

Potrafi budować w ziemi nawet kilkumetrowe podziemne korytarze, zakończone większą komorą. Podłoże w bliskiej okolicy wejścia do swej kryjówki, bardzo dokładnie pokrywa cienką warstwą pajęczyny, dzięki czemu może w porę wykryć zbliżającą się ofiarę lub napastnika.

Długość życia

Samice żyją około 10 lat, samce natomiast blisko 3 lata.

Aktywność

Aktywny głównie o zmierzchu i w nocy. Ogólnie rzecz biorąc prowadzi skryty tryb życia i jest bardzo płochliwy. Jeśli chcemy obserwować go nocą, powinniśmy oczywiście używać czerwonego oświetlenia (niewidocznego dla ptaszników).

Zachowanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.

Ponieważ jest to ptasznik podziemny, bardzo dużo kopie w podłożu tworząc sieci podziemnych tuneli i prowadzi skryty tryb życia. Wiele osobników jest bardzo agresywnych. Choć moje samice są stosunkowo łagodne, to wielokrotnie spotkałem się z opiniami wśród znajomych hodowców, iż gatunek ten bardzo często próbuje atakować poprzez ukąszenie, niepokojony nierzadko wydaje sykliwe odgłosy. Przez wielu terrarystów pająk ten żartobliwie nazywany jest rottweilerem wśród ptaszników. Tak więc Selenocosmia javanensis z pewnością nie jest pająkiem do „pieszczenia” dla niedoświadczonych hodowców.

Jadowitość

Ten nagłowek wymaga uzupełnienia pomóż nam go zaaktualizować, z góry dziękujemy!

Terrarium

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.

Wielkość terrarium powinna wynosić min. 20x25x30cm dla dorosłego osobnika. Terrarium do około 2/3 wysokości powinno być wypełnione podłożem, które stanowi torf lub włókno kokosowe. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, jednak należy uważać by nie przemieniło się w błoto. W przypadku tego pająka wstawianie do terrarium kryjówek, typu skorupa orzecha kokosowego lub doniczka, jest zbędne gdyż zwierze i tak wykopie własną podziemną norę i z nich nie skorzysta. Dla ozdoby możemy umieścić sztuczne rośliny, choć wydają mi się w tym przypadku zbędne. W terrarium można również umieścić nieduży pojemniczek z wodą.

Przeczytaj też  Lycosa praegrandis

Niektórzy hodowcy trzymają pająki tego gatunku w terrariach z wystrojem typowym dla pająków naziemnych, tj. z 3-5 cm warstwą podłoża. W takich warunkach Selenocosmia javanensis nie jest w stanie wykopać podziemnych korytarzy, dzięki czemu możemy ją stale obserwować. Sam od jakiegoś czasu testuje tę metodę hodowli i nie odbiło się to w żaden sposób na kondycji osobnika który żyje w takich warunkach. W terrarium tym umieściłem również doniczkę, która miała posłużyć za kryjówkę, jednak również i w tym przypadku ptasznik z niej nie skorzystał – sam sporządził niewielką norkę z pajęczyny.

Tak więc wydaje mi się, że oba rozwiązania są dobre, a wybór, z którego z nich skorzystać, należy do samego hodowcy.

Temperatura

Temperatura powinna wynosić 24- 28°C .

Wilgotność

Wilgotność należy utrzymywać na poziomie około 75-85%.

Żywienie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.

Żywienie takie same jak u wszystkich ptaszników: młodym osobnikom podajemy larwy mącznika młynarka, larwy much (dostępne w każdy sklepie wędkarskim jako białe robaki – koniecznie niebarwione!) oraz wylęg świerszczy. Podrośniętym i dorosłym pająkom podajemy świerszcze, karaczany, drewnojady, a także raz na jakiś czas oseska mysiego, choć ptaszniki nie zawsze chcą ten pokarm przyjmować.

Dymorfizm płciowy

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.

Dorosłe samce są „szczuplejsze” i mają dłuższe odnóża aniżeli samice. Posiadają również haki na przednich odnóżach, oraz bulbusy na nogogłaszczkach.

Rozmnażanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.

Rozmnażanie tych ptaszników nie należy prostych zadań. Przed łączeniem należy oba osobniki dobrze nakarmić, by jeden nie zaatakował drugiego. Przeważnie po 3-5 miesiącach samica sporządza kokon, do którego składa 100-300 jaj. Bezpieczniej dla ich rozwoju będzie, jeśli odbierzemy kokon samicy i rozpoczniemy sztuczną inkubację. Zdobycie samca tego gatunku jest niezwykle trudne, przez co Selenocosmia javanensis rozmnaża się w niewoli niezwykle rzadko.

Uwagi

Należy również unikać niepotrzebnych przesiedleń zwierzaka do nowego lokum. Gatunek ten jest bardzo wrażliwy na pleśń i roztocza.

Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Akadiusz Guzanek – newneo

Na podstawie doświadczeń własnych oraz zaprzyjaźnionych hodowców, a także z pomocą stron www:
http://www.scottstarantulas.com
http://www.araneae.de

 

Raporty rozmnożeniowe

  1. Selenocosmia javanensis – raport rozmnożeniowy

Jedno przemyślenie na temat Selenocosmia javanensis

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu