Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [7]
Loading...
2453
Wije – Opisy

Scolopendra sp. „Mirabilis”

Scolopendra sp. 'mirabilis’

Scolopendra sp. 'mirabilis’ jest prześlicznie ubarwionym (mirabilis z łac. przedziwny), niewielkim gatunkiem. Głowa, segment zagłowowy oraz ostatnia para nóg jasno, bądź ciemno pomarańczowa. Niebieski karapaks z czarnymi brzegami tergitów oraz żywo błękitne nogi. Dorosłe osobniki osiągają niewiele ponad 8,5cm długości. Anteny zbudowane z 19-21 członów, z czego pierwsze od 8 do 18 połyskuje. Gatunek nie jest znany niestety, prawdopodobnie jest to albo Scolopendra afer albo Scolopendra mirabilis ale to jest niepewne.

Niewiele wiadomo więcej na temat tego gatunku. Mogę tylko dodać iż jest to moim zdaniem wyjątkowo wdzięczny gatunek do hodowania, dzięki swojej niepowtarzalnej urodzie.

Warunki

Gatunek z odłowu z Tanzanii. Zamieszkuje tropikalną dżunglę.

Terrarium

Minimalne wymiary dla dorosłego osobnika to 30×15 w podstawie, oraz wysokość większa niż długość osobnika. Gruba warstwa podłoża, najlepiej torfu lub włókna kokosowego zmieszanego z piaskiem i wermikulitem. Obowiązkowym elementem wystroju jest miseczka na wodę oraz kryjówka (kawałek kory, kamień, itp). Dodatkowo możemy dodać roślinki lub inne elementy wystroju wedle uznania.

Rozmnażanie

W Polsce brak doniesień, wśród hodowców zagranicznych udane.

 
Opracowanie i źródła informacji
Opracował Grzegorz Pełka 'justGreg’ 2007 na podstawie własnych doświadczeń i literatury:
Dr. Graf Attems. 1930. Das Tierreich – Scolopendromorpha;
J.G.E. Lewis. 1981. The biology of centipedes, Cambridge University Press;
Negrea Ş. (1997) On the Scolopendromorpha (Chilopoda) of Israel and adjoining areas, Israelian Journal of Zoology 43(3): 279-294
http://www.scolopendra.eu
http://atshq.org
http://scolopendra.be

Przeczytaj też  Polydesmida


ZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu