Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [5]
Loading...
2067
Wije – Opisy

Scolopendra oraniensis

Scolopendra oraniensis – skolopendra

Scolopendra oraniensis (Lucas, 1846) jest kolejnym gatunkiem, który możemy spotkać w Europie. Osiąga niewielkie rozmiary, bo jedynie maksymalnie 55 mm długości. Anteny mają pierwsze 5-6 segmentów łysych, z łącznej ich ilości oscylującej pomiędzy 18 a 22 człony. Głowa pomarańczowa, pozostałe segmenty żółte, lub bardzo delikatnie żółte, słomkowe z wyraźnym ciemnym paskiem biegnącym pośrodku, wzdłuż całego ciała, nogi lekko zielonkawe, lub delikatnie błękitne, cała kolorystyka oraz budowa zdaje się być bardzo 'delikatna’. Charakterystyczna jest objętość wygięć (z ang. 'curves’) na tergitach od 17-19 do 21.

Synonimy

  • Scolopendra mediterranea (Verhoeff, 1893)
  • Scolopendra mediterranea lusitanica Verhoeff, 1893)

Występowanie

Scolopendra canidens występuje w Europie, północnej Afryce oraz Azji. Spotkamy ją w Algierii, na Korsyce, w Iranie, w Maroko, Malcie, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, zawleczona została nawet do Japonii.

Biotop

W Europie biotop w którym występuje to typowy biotop basenu Morza Śródziemnego; roślinność to lasy i zarośla krzewiaste – makia.

Aktywność

Gatunek aktywny głównie w nocy, choć zdarzają się osobniki aktywne również w czasie dnia.

Cechy szczególne

Przez niektórych naukowców uznawana jako podgatunek Scolopendra canidens.

Przeczytaj też  Scolopendra cingulata - skolopendra paskowana

Temperatura

Temperatura w dzień 22-28°C, w nocy 12-18°C.

Wilgotność

Wilgotność powietrza 50-70%.

Żywienie

Dorosłe osobniki karmimy świerszczami, karaczanami, młode natomiast małymi świerszczami, larwami mącznika młynarka, pinkami, itp. Pokarm niezjedzony usuwamy na następny dzień. Przy grymaszącym osobniku możemy uprzednio zabity pokarm zostawić na małej miseczkę (np. nakrętce po wodzie mineralnej), rano go usuwamy, jak i wszystkie niezjedzone resztki. Zapobiegnie to wdarciu się pleśni, która jest niebezpieczna dla skolopendr.

Terrarium

Minimalne wymiary dla dorosłego osobnika to 20×10 w podstawie, oraz wysokość większa niż długość osobnika. Gruba warstwa podłoża, najlepiej torfu lub włókna kokosowego zmieszanego z piaskiem i wermikulitem. Obowiązkowym elementem wystroju jest miseczka na wodę oraz kryjówka (kawałek kory, kamień, itp). Dodatkowo możemy dodać roślinki lub inne elementy wystroju wedle uznania. Jeżeli terrarium (bądź pojemnik) jest ciągle zaparowane i szybko pojawia się pleśń, najprawdopodobniej mamy za słaba wentylację. W przypadku plastikowego pojemnika, zwiększenie ilości dziurek powinno poprawić sytuację.

Rozmnażanie

W Polsce brak doniesień, wśród hodowców zagranicznych udane.

 

Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Grzegorz Pełka (2007) na podstawie własnych doświadczeń i literatury:
Dr. Graf Attems. 1930. Das Tierreich – Scolopendromorpha;
J.G.E. Lewis. 1981. The biology of centipedes, Cambridge University Press;
Oraz stron:
http://www.scolopendra.eu
http://atshq.orgZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu