Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [7]
Loading...
3803
Wije – Opisy

Scolopendra hardwickei

Scolopendra hardwickei – skolopendra

Scolopendra hardwickei (Newport, 1844) opisana przez Newporta już w połowie XIX w. Od tego czasu ostatni naukowy opis jej morfologii ukazał się w 1930 roku w dziele „Dss Tierreich: Myriopoda. 2. Scolopendromorpha” autorstwa doktora Grafa Attemsa. Przez wiele hodowców określana mianem najpiękniej ubarwionego gatunku. Sam przyznaję, że jest to najokazalej ubarwiony gatunek jaki kiedykolwiek widziałem, przy czym niestety nieosiągalnym w handlu na chwilę obecną, w Europie posiada go jedna osoba o której mi wiadomo.
Niezwykłość tego gatunku spowodowana jest wyjątkowo jaskrawym i kontrastowym ubarwieniem, na zmianę czerwono-ciemnopomarańczowe i głęboko czarne segmenty z wyrazistą granicą między nimi, całości dopełniają ciemnopomarańczowe przechodzące w czerwień nogi, dwie ostatnie pary na końcach również ujmująco ciemne. Dorosłe osobniki osiągają do 16 cm długości. Anteny liczą 17 lub 18 członów, z czego pierwsze 6-7 jest błyszczące.

Występowanie

Gatunek bardzo popularny na południu Półwyspu Indyjskiego oraz bardzo rzadko występuje na wyspach Nicobar oraz bardzo, bardzo rzadko na Sumatrze.

Synonimy

Cechy szczególne

Na zainteresowanie zasługuje wyjątkowo atrakcyjna kolorystyka tego gatunku. Segmenty 2, 4, 6, 9, 11, 13, 15, 17 i 19 oraz końcowe odcinki ostatniej pary nóg są kruczo czarne, pozostałe segmenty zaś intensywnie pomarańczowe.

Temperatura

Temperatura w dzień 22-28°C, w nocy 18-21°C.

Wilgotność

Wilgotność powietrza 70-80%.

Przeczytaj też  Centrobolus ruber vulpinus

Terrarium

Minimalne wymiary dla dorosłego osobnika to 30×20 w podstawie, oraz wysokość większa niż długość osobnika. Gruba warstwa podłoża, najlepiej torfu lub włókna kokosowego zmieszanego z piaskiem i wermikulitem. Obowiązkowym elementem wystroju jest miseczka na wodę oraz kryjówka (kawałek kory, kamień, itp). Dodatkowo możemy dodać roślinki lub inne elementy wystroju wedle uznania.

Rozmnażanie

Brak doniesień.

 

Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Grzegorz Pełka (2007) na podstawie własnych doświadczeń i literatury:
Dr. Graf Attems. 1930. Myriopoda. 2. Das Tierreich – Scolopendromorpha;
J.G.E. Lewis. 1981. The biology of centipedes, Cambridge University Press;
http://www.scolopendra.euZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu