Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [6]
Loading...
5181
Wije – Opisy

Scolopendra dalmatica

Scolopendra dalmatica – skolopendra

Scolopendra dalmatica (Koch, 1847) to niewielki, przepięknie ubarwiony europejski gatunek zamieszkujący tereny historycznej krainy – Dalmacji, czyli rejonów Chorwacji, Serbii, Czarnogóry, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Grecji. Dorosłe osobniki mogą mierzyć do 8cm długości. Ciało w tonacji ciemnooliwkowej przechodzącej w stalowoszarą. Odnóża oraz anteny w kolorze niebieskim. Anteny zbudowane z 16 do 21 członów, z czego pierwsze 6 jest połyskujących.

Biotop

Biotop w którym występuje to typowy krajobraz basenu Morza Śródziemnego; lasy oraz zarośla krzewiaste – makia. Preferuje gorące, suche stanowiska, przed słońcem chroni się pod kamieniami i w szczelinach.

Aktywność

Gatunek jak wszystkie skolopendry aktywny głównie wieczorami oraz w nocy.

Żywienie

Dorosłe osobniki karmimy świerszczami, karaczanami, młode natomiast małymi świerszczami, larwami mącznika młynarka, pinkami, itp. Pokarm niezjedzony usuwamy na następny dzień. Przy grymaszącym osobniku możemy uprzednio zabity pokarm zostawić na małej miseczkę (np. nakrętce po wodzie mineralnej), rano go usuwamy, jak i wszystkie niezjedzone resztki. Zapobiegnie to wdarciu się pleśni, która jest niebezpieczna dla skolopendr. Od czasu do czasu, w ramach eksperymentu możemy podawać pokarm roślinny, oraz przetworzony. Spotkałem się z przypadkami karmienia surową piersią z kurczaka, a nawet i salami (sic!). Osobiście karmiłem niektóre osobniki serkiem pleśniowym typu Brie.

Terrarium

Minimalne wymiary dla dorosłego osobnika to 20×10 w podstawie, oraz wysokość większa niż długość osobnika. Gruba warstwa podłoża, najlepiej torfu lub włókna kokosowego zmieszanego z piaskiem i wermikulitem. Obowiązkowym elementem wystroju jest miseczka na wodę oraz kryjówka (kawałek kory, kamień, itp). Dodatkowo możemy dodać roślinki lub inne elementy wystroju wedle uznania. Jeżeli terrarium (bądź pojemnik) jest ciągle zaparowane i szybko pojawia się pleśń, najprawdopodobniej mamy za słaba wentylację. W przypadku plastikowego pojemnika, zwiększenie ilości dziurek powinno poprawić sytuację.

Przeczytaj też  Avicularia aurantiaca

Temperatura

Temperatura w dzień 22-28°C, w nocy 12-18°C.

Wilgotność

Wilgotność powietrza 50-80%.

Dymorfizm płciowy

U Scolopendra dalmatica, jako jednego z niewielu gatunków opisany został zewnętrzny dymorfizm płciowy. Tarsus ostatniej pary kończyn posiada owłosienie jedynie u samców.

Rozmnażanie

W Polsce brak doniesień, wśród hodowców zagranicznych udane.

 

Opracowanie i źródła informacji

Opracował: Grzegorz Pełka (2007) na podstawie własnych doświadczeń i literatury:
Dr. Graf Attems. 1930. Das Tierreich – Scolopendromorpha;
J.G.E. Lewis. 1981. The biology of centipedes, Cambridge University Press;
Oraz stron:
http://www.scolopendra.eu
http://atshq.org
http://scolopendra.be

Jedno przemyślenie na temat Scolopendra dalmatica

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu