Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
18590
Poecilotheria, Ptaszniki – Opisy

Poecilotheria ornata – ptasznik zdobiony

Przeczytaj również Ptaszniki – najczęściej zadawane pytania oraz zobacz powiązane artykuły

Poecilotheria ornata – ptasznik zdobiony

Nazewnictwo

Nazwa polska: Ptasznik zdobiony

Nazwa angielska: Fringed ornamental

Nazwa łacińska: Ornatus –a – z łaciny oznacza ozdobiony, wystrojony, ale także wspaniały, znakomity, dostojny, wybitny.

Systematyka

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Systematyka ptaszników.
Domena:eukarionty (Eucaryota)
Królestwo:zwierzęta (Animalia)
Typ:stawonogi (Arthropoda)
Podtyp:szczękoczułkowce (Chelicerata)
Gromada:pajęczaki (Arachnida)
Rząd:Pająki (Araneae)
Podrząd:Opisthothelae
Infrarząd:Mygalomorphae
Rodzina:Theraphosidae

Poecilotheria ornata – ptasznik zdobiony (Pocock, 1889)

Wygląd

Strona grzbietowa zdominowana przez kolor czarny z żółtym, po wylince przy odpowiednim oświetleniu prezentuje wyraźny fioletowy odblask. Strona brzuszna ciała jednolicie czarna, nogogłaszczki z rudymi włoskami. Dwa przednie odnóża ubarwione naprzemiennie żółto, czarno, dwa tylne odnóża naprzemiennie biało, czarne. Wąskie przylgi na stopach.

Z okolic Ratnapura pochodzi odmiana barwna tzw. Poecilotheria ornata blue form – forma niebieska. Odmiana ta ma wyraźny niebieski poblask na grzbietowej części karapaksu i odnóżach. Cecha charakterystyczna i pozwalającą rozpoznać tą odmianę od nominalnej jest inny wzór na odnóżach IV pary.

Przeczytaj też  Brachypelma boehmei - ptasznik czerwononogi

Dorasta do około 8 cm ciała i do 22 cm rozpiętości odnóży.

Odmiany barwne

Gatunek występuje w dwóch odmianach barwnych – nominalnej oraz niebieskiej.

Występowanie

Sri Lanka, okolice Ratnapura, Kitulgala, Sinharajah, Labugama.

Biotop

Dziuple drzew lasu tropikalnego.

Długość życia

Samice dożywają 15 lat, samce zazwyczaj giną pół roku po ostatniej wylince.

Aktywność

Aktywny w nocy, głownie w czasie świtania.

Zachowanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Zachowanie ptaszników.

Uważany za najbardziej nerwowego i agresywnego przedstawiciela swojego rodzaju.

Można trzymać w grupach po kilka osobników jeśli pomieszczenie jest wyposażone w dostateczna ilość kryjówek oraz gdy pokarmu jest pod dostatkiem. Szybki i umiarkowanie agresywny pająk, który bardzo szybko porusza się i skacze. Jedynym sposobem obrony tych pająków są ukąszenia gdyż  nie wyczesują włosków parzących z odwłoka (jak np. Brachypelma). Zaniepokojone raczej próbują uciec, rozdrażnione przyjmują postawę obronną i próbują kąsać.

Jadowitość

Posiada silny jad, który może zagrażać zdrowiu w tym życiu człowieka. Uchodzi za najbardziej jadowitego przedstawiciela Poecilotheria.  Skutki ukąszenia mogą mieć bardzo groźny przebieg. Oczywiście najbardziej niebezpieczne są ugryzienia dla alergików. Ukąszone miejsce zaczyna szybko puchnąć, pojawiają się bóle i odrętwienia. Czasami dochodzi do utraty przytomności. Bardzo często utrzymuje się wysoka gorączka. Przez kilka godzin występuje ból i nieprzyjemne mrowienie. Przy braku pomocy lekarskiej ból rozprzestrzenia się na całe ciało. Po dobie przyjmowania leków stan ukąszonego powinien zacząć się poprawiać, lecz skutki wstrzyknięcia jadu przez Poecilotheria ornata długo dają o sobie znać – nawet do kilku tygodni. Tak pokrótce wyglądają skutki ukąszenia u osób uczulonych. U osób niewrażliwych na jad tego ptasznika objawy są słabsze, ale również występuje duża opuchlizna, bóle i wysoka gorączka.

Przeczytaj też  Aphonopelma caniceps

Terrarium

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Terrarium dla ptaszników.

Zbiornik powinien mieć wymiary typowego terrarium dla pająków nadrzewnych. Dorosłe samice lub pary z powodzeniem trzyma się w terrariach o wymiarach 20x25x35 cm. Zaleca się jednak stosowanie terrariów zdecydowanie bardziej obszernych. Podłoże grubości 5-7 cm – torf lub włóknina kokosowa. Naśladując naturalne środowisko, jako kryjówki powinno się zapewnić tuby z korka lub kory innego drzewa.

Temperatura

Temperatura w dzień 24-26°C, w nocy 20-22°C.

Wilgotność

Wilgotność 70-80%.

Oświetlenie

Cykl 12 godzinny. Odpowiednie oświetlenie ważne przy rozmnażaniu.

Żywienie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Żywienie ptaszników.

Pająk preferujący pokarm latający – ćmy, motyle, muchy. Bardzo żwawo reagujący także na szybko poruszające się insekty – świerszcze, szarańcze, pasikoniki. Ptaszniki z tego rodzaju zazwyczaj aktywnie poszukują pokarmu, rzadko polują z zasadzki.

Dymorfizm płciowy

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Dymorfizm płciowy u ptaszników.

Dojrzałe osobniki znamiennie różne. Samiec smuklejszy i mniej kontrastowo ubarwiony, przeważa kolor oliwkowo-zielony i niewyraźne granice ornamentów na ciele. Gatunek u którego dymorfizm płciowy związany z barwą zaczyna być widoczny stosunkowo wcześnie, nawet około 6 wylinki. Samiec nie posiada haków.

Rozmnażanie

Przeczytaj najpierw artykuł ogólny Rozmnażanie ptaszników.

Gatunek niełatwy do rozmnożenia. Często zdarza się, ze samiec zostaje zjedzony przed kopulacja. Gdy jednak samica zaakceptuje samca mogą razem mieszkać przez wiele miesięcy. Pająki rzadko kopulują zaraz po wpuszczeniu samca. Nawet podniecona para zaczyna od swoistych podchodów, licznych podejść i ucieczek samca. Przez cały czas jest jednak słyszalne i zauważalne tupanie, tak samca jak samicy. Kopulacja zazwyczaj ma miejsce w nocy, bardzo często nad ranem. Samica może długo nie składać kokonu czekając na odpowiednie warunki, nawet do 6 miesięcy. Kokon można zostawić samicy do samodzielnej opieki. Inkubacja trwa do 2 miesięcy. Młode mogą długi czas przebywać razem bez ryzyka kanibalizmu.

Przeczytaj też  Aphonopelma chalcodes

Uwagi

Jest to gatunek, który znajduje się na liście CITES (załącznik II) od 24 listopada 2019, przez co wraz z jego zakupem powinniśmy otrzymać odpowiednie dokumenty.

Absolutnie nie nadaje się dla początkujących.

Opracowanie i źródła informacji

Szymon Mleczko

Na podstawie:
http://www.arachnoboards.com
http://poeci.info
http://www.kryp.tk
oraz własnych obserwacji i doświadczeńZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu