Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [9]
Loading...
3205
Wije – Opisy

Pelmatojulus ligulatus

Pelmatojulus ligulatus

Pelmatojulus ligulatus (Voges, 1878) jest średniej wielkości krocionogiem dorastającym od 12 do 14 cm i szerokości 13-15 mm. Liczba segmentów waha się od 53 do 56. Każdy segment ciała w trzech kolorach, żółty, pomarańczowy i ciemnobrązowy. Odnóża i czułki brązowego koloru.

Synonimy

Spirobolus ligulatus Voges, 1878; Pachybolus ligulatus Cook, 1899

Występowanie

Naturalnie występuje w Afryce Zachodniej, Ghana, Togo, Benin, Nigeria Zachodnia

Biotop

W środowisku naturalnym w Nigerii występują dwie pory roku: sucha i deszczowa. Porę suchą wije te spędzają zakopane w podłożu lub ukryte w innych wilgotnych miejscach.

Terrarium

Ze względu na wielkość jaką te krocionogi uzyskują, terrarium dla kilku osobników powinno być wielkości 40x30x25 cm. Warstwa podłoża powinna mieć co najmniej 10 cm grubości. Jako podłoża możemy użyć włókna kokosowego wymieszanego z suchymi liśćmi dębu, buku, brzozy; próchnem tych drzew. Wskazane jest również dodanie do podłoża preparatów wapniowych. Jako wystrój możemy użyć kawałki kory, korzenie, pod którymi wije będą się chować w trakcie dnia.

Temperatura

Temperaturę w terrarium utrzymujemy na poziomie od 22°C do 28°C.

Wilgotność

Wilgotność utrzymujemy na poziomie 90%.

Przeczytaj też  Dendrostreptus macracanthus

Żywienie

Krocionogi jako detrytofagi zajmują niszę ekologiczną, której zadaniem jest rozkładanie martwej materii organicznej. Liście oraz próchno drzew liściastych stanowią część diety tych zwierząt. Jako pokarm możemy stosować owoce, takie jak jabłko, banan, warzywa – kapusta pekińska, cykoria, ogórek; pieczarki, kwiaty mniszka, mech itp. Należy pamiętać, aby nie podawać roślin trujących. Jako pokarm zwierzęcy możemy stosować pokarm dla rybek. Fermentujące owoce, możemy zostawić w terrarium, jednak w przypadku pojawienia się pleśni na pokarmie należy go usunąć.

Rozmnażanie

Kopulacji trwa od 2 do 5 godzin, kilka tygodni później samica składa jaja, z których po 3 – 4 tygodniach wykluwają się młode. Przy usuwaniu odchodów należy uważać, gdyż wewnątrz mogą się znajdować jaja. Młode są wrażliwe na przesuszenie, osiągają dojrzałość płciową w wieku 2 lat.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Piotr Sterna 2011 na podstawie własnych obserwacji oraz internetu www.diplopoda.deZABRANIA SIĘ kopiowania zdjęć oraz utworów (artykułów) w całości lub w części BEZ ZGODY właściciela i administratora strony.
Zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 roku (Dz.U.94 Nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U.94 Nr 43 poz.170) wykorzystywanie autorskich pomysłów, rozwiązań, kopiowanie, rozpowszechnianie zdjęć, fragmentów grafiki, tekstów opisów w celach zarobkowych, bez zezwolenia autora jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich oraz podlega karze. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i/lub instytucji.


Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu