Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [8]
Loading...
3049
Wije – Opisy

Spirostreptus hamatus

Spirostreptus hamatus

Spirostreptus hamatus (Demange, 1977) jest średniej wielkości krocionogiem, dorastającym do 13 cm długości i szerokości 8 mm. Liczba segmentów waha się w granicach od 56 do 60. Ubarwienie od jasnobrązowego do ciemnobrązowego z poprzecznymi pasami. Odnóża są różowego koloru.

Występowanie

Naturalnie występuje w Afryce Środkowo-wschodniej, na terenie Tanzanii.

Terrarium

Spirostreptus hamatus nie osiąga dużych rozmiarów, w związku z tym dla grupy tych krocionogów wystarczy terrarium o wymiarach 30x20x25cm. Należy pamiętać o około 10 centymetrowej warstwie podłoża, w której będą mogły przechodzić wylinki. Jako podłoża możemy użyć włókna kokosowego wymieszanego z suchymi liśćmi dębu, buku, brzozy; próchnem tych drzew. Wskazane jest również dodanie do podłoża preparatów wapniowych. Jako wystrój możemy użyć kawałki kory, korzenie, pod którymi wije będą się chować w trakcie dnia.

Temperatura

Temperaturę w terrarium możemy utrzymywać za pomocą kabla grzewczego pod terrarium, przedział temperatur od 23°C do 28°C będzie odpowiedni dla rozwoju tych zwierząt.

Wilgotność

Wilgotne ogrzewane podłoże, będzie zapewniało wilgotność powietrza 70-80%. Terrarium od czasu do czasu zraszamy.

Żywienie

Krocionogi jako detrytofagi zajmują niszę ekologiczną, której zadaniem jest rozkładanie martwej materii organicznej. Liście oraz próchno drzew liściastych stanowią część diety tych zwierząt. Jako pokarm możemy stosować owoce, takie jak jabłko, banan, warzywa – kapusta pekińska, cykoria, ogórek; pieczarki, kwiaty mniszka, mech itp. Należy pamiętać, aby nie podawać roślin trujących. Jako pokarm zwierzęcy możemy stosować pokarm dla rybek. Fermentujące owoce, możemy zostawić w terrarium, jednak w przypadku pojawienia się pleśni na pokarmie należy go usunąć.

Przeczytaj też  Coromus diaphorus

Rozmnażanie

Rozmnażanie tego gatunku nie stanowi większego problemu. Dymorfizm płciowy słabo widoczny, samce posiadają gonopodia. Po kilku tygodniach od kopulacji samica składa kuliste lekko żółte jajeczka do podłoża, z których po pewnym czasie wykluwają się młode.

Cechy szczególne

Gatunek ten w sytuacji zagrożenia zwija się, chroniąc odnóża. Jednak bardziej podrażnione zaczynają uciekać, a w przypadku złapania wymachują przednią częścią ciała, oraz kąsają. Nie jest to bolesne, aczkolwiek daje się odczuć i można odruchowo wypuścić krocionoga z ręki, co może się tragicznie dla niego skończyć.
Opracowanie i źródła informacji
Opracował: Piotr Sterna 2011 na podstawie własnych doświadczeń i internetu: www.diplopoda.de

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu