Oceń 1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek [1]
Loading...
1907
Rośliny – Opisy

Peireskia – pereskia

Nazwa botaniczna

Peireskia, 20 gatunków

Rodzina: kaktusowate (Cactaceae)

Wielkość

W naturze rośnie do nawet 10 metrów, w terrarium osiąga zazwyczaj 1 metr. Charakteryzuje się szybkim przyrostem (nawet 50 cm rocznie!). Bardzo dobrze znosi przycinanie (w terrarium nawet wskazane, ze względu na duże rozmiary).

Wygląd

Charakterystyczne liście (nowo wyrastające czasami barwią się na czerwono) mają owalny kształt, kolce są cienkie i raczej niewidoczne. Dobrze znosi przycinanie więc przy odrobinie cierpliwości można zrobić z niej bonsai. Owoce są jadalne (mając troszkę szczęścia i wytrwałości peireskia zakwitnie-kremowe i różowe kwiaty wydzielają wspaniałą woń!). Jak u wszystkich kaktusów, pereskia wydaje jadalne owoce (!)

Gatunki/odmiany

  • Peireskia aculeata „Rubescens” – odmiana charakteryzująca się jasnymi kwiatami i silnie zielonymi (czasami wpadającymi w czerń) liśćmi.
  • Peireskia aculeata „Godseffiana” ta odmiana pereskii jest oliwkowozielona i ma liście od spodu purpurowe.

Występowanie

Ojczyzną pereskii są tropiki Ameryki południowej i środkowej oraz Indii.

Przeczytaj też  Zamioculcas - zamiokulkas

Informacje dodatkowe

Pereskia to kaktus, który zatrzymał się w ewolucji. Z jednej strony ma jeszcze liście jak dwuliścienna roślina kwiatowa, z drugiej strony jednak jest też wyposażony w areole i ciernie jak wyżej rozwinięte kaktusy. Dawniej szczepiono na pereskii kaktusy Rhipsalidopsis i Schlumbergera. Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego botanika Fabrice Peiresc (1582-1637). Owoce dużej większości kaktusów są jadalne.

Zastosowanie

Pereskia znakomicie będzie pasować do terrariów stepowych i średnio-wilgotnych. Zalecane jest dla dla np. skorpionów.

Stanowisko

Stanowisko jasne, w miarę możliwości trzeba dostarczyć roślinie dużo światła (wybieramy wtedy jaśniejszy kąt terrarium).

Hodowla

Najlepszym podłożem będzie ziemia znormalizowana (dostępna w każdej kwiaciarni) lub substrat torfowy z niewielkim dodatkiem piasku (stosunek ziemi do piasku 3:1). Podlewać należy obficie, zimą gdy roślina zrzuci liście (czasami się zdarza) należy zaprzestać podlewania, a jedynie czasem zraszać. Nawożenie wskazane jest w okresie silnego wzrostu tj. od marca do końca sierpnia,nawozić raz w tygodniu. Należy zapewnić roślinie dobry drenaż! Roślina uwielbia przycinanie, tworzy wtedy piękne krzaki i drzewka. Przy odrobinie wytrwałości i cierpliwości można zrobić z niej drzewko bonsai.

Rozmnażanie

Należy odciąć młody pęd, wsadzić do ziemi razem z ukorzeniaczem i czekać. Niezwykle łatwo wytwarza korzenie więc rozmnażanie zaliczamy do łatwych.

 

Opracowanie i źródła informacji

Na podstawie własnych doświadczeń oraz literatury

  • H.Heitz „1000 najpiękniejszych roślin”

Dodaj swoje przemyślenie na temat artykułu